CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

Acanthocalycium spiniflorum (K. Schumann) Backeberg

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Caryophyllales - hvozdíkotvaré »  čeleď Cactaceae - kaktusovité »  rod Acanthocalycium

Vědecká synonyma

Echinocactus spiniflorum K. Schumann
Echinopsis spiniflora (K. Schumann) A. Berger

Málo dotčený LC  jako Echinopsis spiniflora

Obrázky

Popis

Rostliny obvykle rostou na slunci exponovaných stanovištích, jsou kulovitého poněkud protáhlého tvaru se zploštělým vrcholem. Dorůstají až 60 cm výšky, 10-15 cm v průměru. Mají 16-20 výrazných, ostrých, poněkud hrbolatých žeber až 1 cm vysokých. Dále 10-20 vzpřímených jehlovitých pružných ostnů žlutohnědé barvy s tmavšími konci, u starších rostlin barvy šedé. Květy vztyčené, trychtýřovitého až zvonovitého tvaru, růžovobílé barvy asi 4 cm délky i průměru.

Barevná rozmanitost:
Variabilita barvy květů, vedla jak taxonomy, tak následně i pěstitele, ke snaze rozdělit druh na 2 různé barevné formy. Světlé, bílé květy s pouhým nádechem do růžova až růžové byly označovány jako A. spiniflorum a naproti tomu květy výrazněji naběhlé do fialova za A. violaceum, z pohledu dnešní taxonomie však jde o jeden jediný druh, přesto v různých informačních zdrojích najdeme uvedeny stále běžně obě formy. Možná záměna, podle barvy květu, v rámci rodu je s Acanthocalycium klimpelianum, resp. rostlinami označovanými jako A. peitscherianum, které někdy také vytváří bílé květy s růžovým nádechem.

Rozšíření

Argentina, provincie Cordoba, Sierra Cordoba.

Literatura


Atlas kaktusů, Chrudim, www.cact.cz

Zařazené taxony

Počet záznamů: 1

forma Acanthocalycium spiniflorum f. violaceum (Werdermann) J.D. Donald

Acanthocalycium spiniflorum f. violaceum


Odkazy a literatura

EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [152026]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Echinopsis spiniflora (K.Schum.) A.Berger]
Datum citace: 3. srpen 2018

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře