CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

forma

hřib smrkový citronový
Boletus edulis f. citrinus (Pelt.) Vassilkov

říše Fungi - houby »  třída Agaricomycetes - stopkovýtrusé »  řád Boletales - hřibotvaré »  čeleď Boletaceae - hřibovité »  rod Boletus - hřib »  druh Boletus edulis - hřib smrkový

Vědecká synonyma

Boletus citrinus With.
Boletus citrinus J.J. Planer
Boletus citrinus Ventura
Boletus edulis var. citrinus Pelt.
Boletus reticulatus var. citrinus (A. Venturi) Hlaváček
Boletus clavipes (Peck) Pilát & Dermek
Boletus venturii Bon

Další názvy

= hřib citrónově žlutý
= hřib citrónový

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Popis

Klobouk až 20 cm v průměru, v mládí polokulovitý, později sklenutý až poduškovitý, barvy citrónově žlutý, ve středu až okrově žlutý. Okraj je tupý, pokožka slabě přesahující.
Rourky jsou vysoké, tenké a okrouhlé, barvy v mládí bělavé, později až žlutohnědozelené, ve stáří se slabou snahou k rezavění. Póry jsou drobné, okrouhlé, v mládí bílé, brzy však žluté až zelenožluté, ve stáří též mají snahu rezavět.
Třeň až 22 cm vysoký a až 5 cm tlustý, válcovitý, někdy lehce kyjovitý, pevný a masitý, ve stáří však měkne. Barvy hnědavé až světle hnědé s nenápadnou síťkou která má drobná oka a je někdy vidět jen pod lupou a zasahuje jen do 1/3 délky třeně.
Dužnina masitá, barvy bílé až bělavé, někdy pod pokožkou klobouku je lehce zahnědlá, vůně příjemně houbová, chuť nasládlá.
Výtrusný prach hnědoolivový.

Ekologie

Výskyt červen až září, velice vzácně, jehličnaté, listnaté a smíšené lesy.

Jedlý.

Možné záměny

hřib smrkový (Boletus edulis) – jedlý

Zajímavosti

Tento hřib by se neměl sbírat k běžné konzumaci, ale každý jeho nález by se měl nahlásit na ústředí České mykologické společnosti v Praze. Tyto plodnice byly nalezeny na severních Čížkových kamenech ve smrkovém lese 1. září 2006 přítelem Křížkem z Malých Svatoňovic, který je zároveň členem MK Úpice.

Literatura

Internetové stránky 2003.
Mykologický sborník č.4 str. 113, 114, rok 1994.
Mykologický sborník č. 3-5 str. 33, 34. rok 1970.

Odkazy a literatura

CZ Holec J., Bielich A., Beran M. (2012): Přehled hub střední Evropy, Academia Praha, 624pp [jako Boletus edulis f. citrinus (Venturi) Muñoz]
Datum citace: 11. květen 2013
CZ Slavíček J. (ed.) (2014): Číselník hub České republiky [http://www.czechmycology.org/cz/ndop.php], Česká vědecká společnost pro mykologii [jako Boletus edulis f. citrinus (Pelt.) Vassilkov]
Datum citace: 4. březen 2015

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře