CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

saranče vrzavá
Psophus stridulus (Linnaeus, 1758)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Orthoptera - rovnokřídlí »  čeleď Acrididae - sarančovití »  rod Psophus - saranče

Vědecká synonyma

Acridium stridulum Linnaeus, 1758

Obrázky

Psophus stridulus - saranče vrzavá

samice

Autor: Vladimir Gavlas

Psophus stridulus - saranče vrzavá

samice

Autor: Ondřej Zicha

Psophus stridulus - saranče vrzavá

samec

Autor: Stanislav Krejčík

Psophus stridulus - saranče vrzavá

samec

Autor: Robert Vlk

Psophus stridulus - saranče vrzavá

samice

Autor: Robert Vlk

Psophus stridulus - saranče vrzavá

Autor: Václav John

larva

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

Samec 19 - 25 mm, samice 23 - 35 mm

Popis

Základní zbarvení těla je šedočerné, černohnědé, hnědé nebo rezavé, drobně tmavě skvrnité. Křídla červená, s černým apikálním koncem.

Ekologie

Obývá především osluněné k jihu či k jihozápadu orientované současné extenzivní (převážně ovčí) pastviny, nebo i pastviny bývalé. Podmínkou je, aby se na lokalitě nacházelo dostatečné množství narušené půdy a zároveň byla přítomna i nižší vegetace, ve které hledají jedinci úkryt.

Samci za slunečného počasí při vyrušení vylétají (popolétnou několik metrů), přičemž jsou v letu a na první pohled patrná jasně červená křídla. Zároveň samci v letu vydávají charakteristický velmi dobře slyšitelný chrastivý až cvrčivý zvuk. Samice jsou větší a nelétají. Doba výskytu je v našich podmínkách VII.-X.

Rozšíření v ČR

Jedná se o kdysi velmi hojný druh, který dramaticky ustoupil se změnou hospodaření - úbytkem extenzivních pastvin, zejména ovcí (obdobně jako Maculinea arion - modrásek černoskvrnný s nímž obývá shodné biotopy) a v současnosti patří mezi naše nejohroženější druhy rovnokřídlých. V současnosti je saranče vrzavá známa zejména z Bílých Karpat a Valašska, kde dosud přežívají nejpočetnější populace. Na ostatním území ČR je saranče rozšířena velice vzácně a ostrůvkovitě a populace jsou zde absolutně izolované.

Možné záměny

Z dalších „červenokřídlých“ druhů, s nimiž jedinými je možná záměna, lze u nás nalézt ještě saranči vlašskou (Calliptamus italicus) nebo saranči německou (Oedipoda germanica). Tyto druhy jsou však podobné pouze červeně zbarvenými křídly. Saranči vlašskou můžeme zastihnout zejména na stepních lokalitách jižní Moravy (např. velmi hojná na Pálavě), naopak saranče německá se v ČR vyskytuje pouze v Českém středohoří a Českém krasu na skalních stepích a sutích.

Mapování výskytu v ČR

V případě jakýchkoliv pochybností s determinací by bylo ideální zaslat autorům mapování buď fotografii, nebo dokladový exemplář.

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Zařazené taxony

Počet záznamů: 2

poddruh Psophus stridulus samniticus Baccetti, 1958
poddruh Psophus stridulus stridulus (Linnaeus, 1758) - saranče vrzavá

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [402353]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Psophus stridulus (Linnaeus, 1758)]
Datum citace: 9. březen 2012
CZ Kočárek P. a kol. (2013): Rovnokřídlí České republiky (Insecta: Orthoptera), Nakladatelství Academia, ISBN 978-80-200-2173-1 [jako Psophus stridulus (Linnaeus, 1758)]
Datum citace: 11. prosinec 2013
CZ Chládek F. (2001): Příspěvek k poznání rovnokřídlého hmyzu /Orthoptera s.l./ NP Podyjí, Tetrix I/6, ISSN 1214-0961 [jako Psophus stridulus]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Jména (nepotvrzené) - 3
Přidat záznam o pozorování
Komentáře