CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

netopýr stromový
Nyctalus leisleri (Kuhl, 1817)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Chiroptera - letouni »  čeleď Vespertilionidae - netopýrovití »  rod Nyctalus - netopýr

Vědecká synonyma

Vespertilio leisleri

Další jména

= letouň lesní
= netopýr Leislerův

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

váha 12-20 g, délka 53-66 mm

Popis

Je podobný n. rezavému, ale zřetelně menší (LAt pod 47 mm) a se sytě hnědým zbarvením srsti, přičemž jednotlivé chlupy jsou dvoubarevné, na spodu hnědočerné; také má na rozdíl od něho svrchní stranu předloketní blány osrstěnou. Podle zbarvení, krátkého masitého boltce s paličkovitým tragem a epiblemy ho snadno odlišíme od stejně velkých forem jiných rodů (např. n. severního).

Echolokace: FM hlasy značné intensity (60-20kHz) s maximem energie v koncové CF části kolem 23-25 kHz, v HD detektoru zní (na rozdíl od n. rezavého) jako víceméně pravidelné „čip-čip-čip-čop“ slyšitelné až na vzdálenost téměř 100 m. V období páření (srpen-září) jsou nápadné dlouhé (20-30 ms), dobře slyšitelné lákací hlasy samců (10-21 kHz).
Rozšíření: Žije v zóně opadavých a smíšených lesů západní části palearktické oblasti od Iberského poloostrova, Irska, Velké Británie a po 57º s. š. k řece Ural, ostrůvkovité populace známe i ze střední Asie, Afghánistánu, severozápadní Indie a v severní Afriky, na Kanárských ostrovech a Madeiře. Nálezy z jižních oblastí (Turecko, Zakavkazí a Írán) jsou soustředěny do podzimního až zimního období a není zřejmé, zda se zde tento tažný druh také rozmnožuje. Ve většině areálu patří k vzácnostem, vysloveně hojný je pouze v Irsku.

Rozšíření

Žije v zóně opadavých a smíšených lesů západní části palearktické oblasti od Iberského poloostrova, Irska, Velké Británie a po 57º s. š. k řece Ural, ostrůvkovité populace známe i ze střední Asie, Afghánistánu, severozápadní Indie a v severní Afriky, na Kanárských ostrovech a Madeiře. Nálezy z jižních oblastí (Turecko, Zakavkazí a Írán) jsou soustředěny do podzimního až zimního období a není zřejmé, zda se zde tento tažný druh také rozmnožuje. Ve většině areálu patří k vzácnostem, vysloveně hojný je pouze v Irsku.

U nás jde o vzácný druh s vysloveně ostrůvkovitým výskytem, pravidelněji zjišťovaný pouze v oblastech s vyzrálými porosty listnáčů, typicky v podhorských oblastech, vrchovinách a pahorkatinách (např. Šumava, podhůří Jeseníků, střední Morava). Celkem je dosud známý asi ze 40 lokalit včetně 5 letních kolonií ve stromových dutinách, v ptačích budkách a ve štěrbině stěny budovy.

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Zařazené taxony

Počet záznamů: 2

poddruh Nyctalus leisleri leisleri (Kuhl, 1817)
poddruh Nyctalus leisleri verrucosus Bowdich, 1825

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305426]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Nyctalus leisleri (Kuhl, 1817)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Nyctalus leisleri Kuhl, 1817]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Nyctalus leisleri (Kuhl, 1817)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře