CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

netopýr pestrý
Vespertilio murinus Linnaeus, 1758

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Chiroptera - letouni »  čeleď Vespertilionidae - netopýrovití »  rod Vespertilio - netopýr

Vědecká synonyma

Vespertilio discolor Natterer in Kuhl, 1819

Další jména

= netopýr dvojbarevný
= netopýr peřestý
= netopýr tmavý

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

váha 8-23 g, délka 47-70 mm

Popis

Robustní, středně velký netopýr s krátkými masitými boltci, které při přehnutí dopředu nepřesahují úroveň čenichu, a s nezaměnitelným stříbřitým zbarvením na hřbetě (chlupy naspodu tmavé se světlými špičkami). Na břišní straně bývá srst světlejší šedožlutá, na hrdle šedobílá a neosrstěné části těla jsou temně hnědočerné. Na rozdíl od podobného n. severního (na tmavém hřbetě zlatý nádech) má dobře vyvinutou epiblemu, čímž připomíná (stejně jako úzkými špičatými křídly) spíš druhy rodu Nyctalus. Platí to i o tvaru boltců, masitý spodní záhyb však sahá až ke koutku úst, kde vytváří jakousi kapsičku; také tragus je poněkud delší. Samice mají, na rozdíl od všech dalších našich netopýrů, 2 páry prsních bradavek a rodí obvykle 2 (zcela výjimečně i 3) mláďata.

Echolokace: Vysoce proměnlivé FM hlasy (50-20 kHz) s maximem okolo 25 kHz a s pomalým rytmem opakování (ca 3-5 za sekundu). V pozdním létě a na podzim tvoří charakteristický doplněk hlasového projevu samců pravidelný, složitě stavěný „zpěv“ s dlouhými sériemi a kolísavou frekvencí.

Rozšíření

Obývá velkou část palearktické oblasti od západní Evropy (Německo, Holandsko) po Dálný východ, na jih od Alp zasahuje na Balkán, do Zakavkazí i Střední Asie a na sever až k polárnímu kruhu (východní Švédsko), do Estonska a na střední Ural.

I když celkový počet údajů o výskytu v ČR je poměrně velký, většinou se jedná o nálezy jednotlivých kusů v horských a podhorských oblastech (Šumava, Novohradské hory, Českomoravská vrchovina aj.). V nižších polohách se objevuje mnohem řidčeji, hlavně ve vazbě na skalní stanoviště (Pálava) nebo moderní výškové budovy.

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305448]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Vespertilio murinus Linnaeus, 1758]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Vespertilio murinus Linnaeus, 1758]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Vespertilio murinus Linnaeus, 1758]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře