CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

netopýr Saviův
Hypsugo savii (Bonaparte, 1837)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Chiroptera - letouni »  čeleď Vespertilionidae - netopýrovití »  rod Hypsugo - netopýr

Vědecká synonyma

Pipistrellus savii Bonaparte, 1837

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

váha 4-9 g, délka 42-52 mm

Popis

Menší netopýr připomínající celkovým vzhledem a kontrastním zbarvením n. severního, avšak zřetelně menší. Má výrazně kratší chodidlo i prsty zadní nohy (pod 8 mm), podobně jako předchozí dva druhy postrádá epiblemu a špičkou ocasu přesahuje o 2-5 mm okraj ocasní blány (spolehlivé odlišení od ostatních netopýrů rodu Pipistrellus, vedle znaků na lebce či penisové kosti). Zbarvení bývá proměnlivé, typické jsou však dvoubarevné chlupy hřbetu – hnědé naspodu a zlatavé či světle okrové v horní polovině.

Echolokace: Poměrně silné FM hlasy (60-30 kHz), pravidelně s 2. harmonickou sérií, nejvyšší intensitou v rozmezí 34-38 kHz a nepravidelný rytmem 3-5 hlasů/s. Při letu na volném prostranství dlouhé pulsy (ca 12 ms) takřka CF (35-32 kHz).

Rozšíření

Vyskytuje se v jižní části západní poloviny palearktické oblasti od Kanárských ostrovů, severní Afriky, Portugalska a Francie přes Švýcarsko, Itálii, Rakousko, Maďarsko a Balkán na Krym, Kavkaz a dále od Turecka, Libanonu, Sýrie, Izraele do střední Asie a Afghánistánu. V Evropě leží těžiště jeho rozšíření ve Středomoří a na Balkán, mimo tuto oblast je známý jen z jednotlivých nálezů. Nálezy opakované během posledního desetiletí i v územích severně od Alp svědčí pro rozšiřování areálu.

U nás byl poprvé zjištěn v roce 2001 v Žabčicích (20 km jižně od Brna) a druhý nález pochází přímo z Brna (zima 2003).

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Zařazené taxony

Počet záznamů: 4

poddruh Hypsugo savii austenianus Dobson, 1871
poddruh Hypsugo savii caucasicus Satunin, 1901
poddruh Hypsugo savii ochromixtus Cabrera, 1904
poddruh Hypsugo savii savii (Bonaparte, 1837)

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305402]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Hypsugo savii (Bonaparte, 1837)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Hypsugo savii Bonaparte, 1837]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Hypsugo savii (Bonaparte, 1837)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře