CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

netopýr jižní
Pipistrellus kuhlii (Kuhl, 1817)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Chiroptera - letouni »  čeleď Vespertilionidae - netopýrovití »  rod Pipistrellus - netopýr

Vědecká synonyma

Pipistrellus (Pipistrellus) kuhlii (Kuhl, 1817)

Další jména

= netopýr vroubený

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Rozšíření

Jižní Evropa, severní Afrika a východní Asie (mapa viz na wikimedia.org)
U nás byl tento netopýr poprvé zaznamenán ve Znojmě (2007), v Brně (2012) a v roce 2014 byli nalezeni dva jedinci v Olomouci, což je zatím nejseverněji doložený výskyt tohoto druhu.

Zajímavosti

Netopýři jsou obecně náchylní ke ztrátám vody. K velkým ztrátám dochází odparem z povrchu těla, jehož plocha je zvětšena membránou křídel.
Navzdory tomu se netopýru jižnímu daří dobře na jihu Evropy, severu Afriky a na východě Asie. Výzkum prokázal, že to je díky mnohem nižšímu výparu vody z těla.

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305431]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Pipistrellus kuhlii (Kuhl, 1817)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Pipistrellus kuhlii Kuhl, 1817]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Pipistrellus kuhlii (Kuhl, 1817)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře