CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

netopýr řasnatý
Myotis nattereri (Kuhl, 1817)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Chiroptera - letouni »  čeleď Vespertilionidae - netopýrovití »  rod Myotis - netopýr

Další jména

= stejnoušan brvitý

Málo dotčený LC

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

váha 5-10g, délka 41-55 mm

Popis

Menší druh rodu Myotis, rozlišitelný od druhů podobné velikosti podle tvaru boltců (relativně dlouhé, oválné a poměrně úzké s dlouhým špičatým tragem, dosahujícím zhruba 2/3 výšky boltce), které navíc v klidu ani při zimování nesklápí nazad, jako většina ostatních druhů rodu. Celkově působí světlejším dojmem (včetně zbarvení hlavy) než jiné druhy – na hřbetě má srst světle šedohnědou a na břiše špinavě bílou, chlupy jsou přitom dvoubarevné (při základu černé, na špičce bělavé). Zcela bezpečně ho od ostatních evropských netopýrů odlišíme podle zvláštní úpravy ocasní létací blány. Její spodní okraj je opatřen hustým lemem kratičkých, asi 1-2 mm dlouhých brv, vyrůstajících ve dvou řadách na přední a v jedné na zadní straně okraje blány. Ostruha, která létací blánu připíná k noze, je na rozdíl od jiných druhů esovitě prohnutá. Při napnutí vytváří okraj ocasní blány jakýsi rovný kartáč, který slouží ke shrabování drobného hmyzu z povrchu listů do vaku tvořeného vytvořeného ocasní blánou, odkud netopýr úlovky snadno sbírá tlamkou.

Rozšíření

Má západopaleoarktický areál pokrývající většinu Evropy (včetně britských ostrovů a jižní Skandinávie i Finska), Středozemí včetně severní Afriky, Turecka, Libanonu, Izraele až po Írán, Zakavkazsko a Turkmenistán. Východoasijská a japonská forma, řazená dříve k tomuto druhu, je dnes pokládána za samostatný druh.

I když nejde o druh u nás vysloveně hojný, patří k druhům průběžně nacházeným takřka na celém území. Místy, zejména v podhorských oblastech či v jihočeských pánvích může být i běžný. Tradičním zimovištěm s několika desítkami jedinců je Chýnovská jeskyně na Táborsku.

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Přidat záznam o pozorování

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305421]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Myotis nattereri (Kuhl, 1817)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Myotis nattereri Kuhl, 1817]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Myotis nattereri (Kuhl, 1817)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře