CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

netopýr vousatý
Myotis mystacinus (Kuhl, 1817)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Chiroptera - letouni »  čeleď Vespertilionidae - netopýrovití »  rod Myotis - netopýr

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

váha 4,5-6,5 g, délka 35-48 mm

Popis

Jeden z našich nejmenších netopýrů. Boltce jsou poměrně krátké a zřetelně zahrocené, tragus dosahuje pouze do poloviny jejich výšky a zářez na zadním okraji boltce probíhá zhruba v úrovni poloviny výšky tragu, nikdy jej nepřesahuje, a také není tak ostrý jako u n. brvitého. Od podobného n. vodního se liší připojením křídelní blány při základu vnějšího prstu i tím, že při zimování nesklápí boltce dozadu. Stejně velké druhy rodu Pipistrellus mají epiblemu, odlišný tvar boltce a tragu i výrazně hnědší zbarvení. N. vousatý má boltce i létací blány hnědočerné, srst na hřbetě černohnědou s nádechem do zlatova a na břiše světle šedou. U mláďat jsou světlejší odstíny méně výrazné. Skutečným problémem však může být odlišení od n. Brandtova, a zejména od nově objevených podvojných druhů – netopýra menšího (Myotis alcathoe) a Myotis aurascens.

Rozšíření

Je představitelem celé skupiny vzájemně podobných forem, z nichž mnohé zřejmě představují samostatné druhy – obrovská oblast rozšíření této skupiny sahá od západní Evropy po Japonsko a od polárního kruhu po Zadní Indii a Indočínu.

Jeden z našich poměrně vzácných druhů, častěji nalézaný pouze v některých podhorských a horských oblastech, ve kterých vystupuje až k horní hranici lesa (Jeseníky, Krkonoše, Českomoravská vysočina). V nižších polohách dává – na rozdíl od n. Brandtova – přednost členité, otevřené až polootevřené krajině s parky, menšími plochami lesů a s dostatkem vodních ploch (jihočeské rybničné pánve); jsou ovšem známé nálezy i z centra Prahy a jiných měst.

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Zařazené taxony

Počet záznamů: 1

poddruh Myotis mystacinus davidi Peters, 1869

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305420]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Myotis mystacinus (Kuhl, 1817)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Myotis mystacinus Kuhl, 1817]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Myotis mystacinus (Kuhl, 1817)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře - 1