CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

netopýr ostrouchý
Myotis oxygnathus (Tomes, 1857)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Chiroptera - letouni »  čeleď Vespertilionidae - netopýrovití »  rod Myotis - netopýr

Vědecká synonyma

Myotis blythi oxygnathus (Monticelli, 1885)
Myotis blythii oxygnathus (Monticelli, 1885)
Myotis myotis oxygnathus
Vespertilio oxygnathus

Další názvy

= netopýr východní ostrouchý

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Taxonomie

Někdy řazen jako poddruh netopýra východního (Myotis blythi).

Velikost

velikost 15-28 g, délka 54-76 mm

Popis

O málo menší než Myotis myotis (tj. poměrně velký netopýr, zřetelně větší než ostatní příslušníci rodu), rozlišení umožňují hlavně užší (méně než 16 mm) a kratší (pod 25 mm) boltce s rovným předním okrajem, poněkud kratší, avšak špičatější čenich, zřetelně delší ocas, u většiny kusů výrazná světlá skvrna na čele a převládají světlejší a šedší tóny ve zbarvení srsti na hřbetě, břicho je téměř čistě bílé.

Rozšíření

Evropský druh s těžištěm rozšíření ve Středozemí a na Balkáně, severní hranice probíhá střední Francií, Švýcarskem a rakouským Podunajím, na Slovensku a u nás dosahuje nejsevernějšího výskytu vůbec. Na východě areálu zasahuje na Krym a do středního Turecka.

Donedávna byl spojován se středoasijským druhem M. blythii, jehož areál jde až do střední Číny, novější názory však hovoří spíše pro samostatné druhové postavení jednotlivých poddruhů dříve řazených k M. blythii.

Stálá populace žije na větší části Slovenska, zejména v teplejších jižních oblastech, na území ČR se jednotlivé kusy celkem pravidelně objevují v různých zimovištích Moravského krasu a jižní Moravy (Turold), v Javoříčských jeskyních a v období přeletů dokonce i v severovýchodních Čechách. Letní nálezy v ČR jsou naprosto ojedinělé, doklad rozmnožování chybí.

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305411]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Myotis blythii oxygnathus (Monticelli, 1885)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Myotis oxygnathus Monticelli, 1885]
Datum citace: 5. prosinec 2008

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře