CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

netopýr velkouchý
Myotis bechsteinii (Kuhl, 1817)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Chiroptera - letouni »  čeleď Vespertilionidae - netopýrovití »  rod Myotis - netopýr

Vědecká synonyma

Myotis bechsteini (Kuhl, 1817)

Další jména

= mišan malý
= nedopír velikouchý
= netopýr obecný

Téměř ohrožený NT

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

váha 7-10,5 g, délka 46-52 mm

Popis

Středně velký netopýr, od jiných druhů rodu dobře odlišitelný podle velikých boltců – ohneme-li boltec dopředu, přesahuje zhruba o polovinu své délky úroveň čenichu. V tomto směru se dá zaměnit snad jen se zástupci rodu Plecotus, jejich boltce však jsou na čele srostlé, mají 22-24 postraních záhybů (u n. velkouchého pouze 9 záhybů) a při zimování je skládají pod křídla.

Rozšíření

Typický evropský druh s areálem od Španělska po východní Ukrajinu, západní Kavkaz a severozápadní Zakavkazí, také zasahuje do jižní Anglie, nejjižnějšího Švédska, střední Itálie a na Balkánský poloostrov. Ve střední Evropě je znám již od pliocénu a v evropském fosilním záznamu patří k nejhojnějším netopýrům. Velmi běžný byl ještě ve středním holocénu – z té doby pocházejí velké soubory kostí v některých horských jeskyních (zejména na Slovensku). V současné době však patří na celém areálu k druhům dosti vzácným a jeho výskyt je spíše ostrůvkovitý.

Malým počtem nálezů se řadí k nejvzácnějším netopýrům v ČR, ale jako u většiny stromových netopýrů nemusí tento dojem zcela odpovídat skutečnosti. Značně roztroušeně se patrně vyskytuje na celém území, zejména v oblastech s dostatkem listnatých a smíšených lesů a vlhčím klimatem (podhorské oblasti, Moravský kras).

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Přidat záznam o pozorování

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305408]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Myotis bechsteinii (Kuhl, 1817)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Myotis bechsteinii Kuhl, 1817]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Myotis bechsteinii (Kuhl, 1817)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře