CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

netopýr večerní
Eptesicus serotinus (Schreber, 1774)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Chiroptera - letouni »  čeleď Vespertilionidae - netopýrovití »  rod Eptesicus - netopýr »  podrod Eptesicus

Vědecká synonyma

Eptesicus (Eptesicus) serotinus (Schreber, 1774)

Další jména

= nedopír krátkouchý
= netopýr pozdní

Málo dotčený LC

Obrázky


lebka

Velikost

váha 13-30 g, délka 62-80 mm

Popis

Jeden z větších druhů našich netopýrů. Podle velikosti ho lze zaměnit s n. rezavým (Nyctalus noctula) (ten však má jiný tvar boltce, dobře vyvinutou epiblemu a jiné – jednobarevně rezavé – zbarvení), anebo s většími druhy rodu Myotis, od nichž se liší černohnědým zbarvením boltců a létacích blan, poněkud masitějším boltcem a zřetelně kratším, mírně zahnutým i tupě zakončeným tragem. Ocas přesahuje zhruba o 5 mm okraj ocasní blány. Srst na hřbetě černohnědá, u starších kusů s rezavohnědým nádechem, na břiše bývá světlejší, žlutavě hnědá.

Rozšíření

Obývá velkou část kontinentální Evropy včetně jižní Anglie Běloruska, Ukrajiny a jižního Ruska (chybí ve Skandinávii a Finsku), dále i střední Asii, Mongolsko, Čínu a Koreu, na jihu zasahuje do severní Afriky, Arábie, Íránu, Afghánistánu a severního Thajska.

V ČR je rozšířený téměř po celém území, místy chybí pouze v horských a souvisleji zalesněných oblastech. Podobně jako jinde v Evropě je i u nás jeho výskyt jednoznačně vázáný na lidská sídla. V létě ho zastihneme téměř výlučně v městech a na vesnicích, v teplejších nížinách a pahorkatinách s intenzivním zemědělstvím je dokonce jedním z nejhojnějších netopýrů.

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Přidat záznam o pozorování

Mapy rozšíření

Zařazené taxony

Počet záznamů: 3

poddruh Eptesicus serotinus anatolicus Karataş, 2019
poddruh Eptesicus serotinus serotinus (Schreber, 1774)
poddruh Eptesicus serotinus turcomanus Eversmann, 1840

Eptesicus serotinus turcomanus


Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305400]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Eptesicus serotinus (Schreber, 1774)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [7911]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Eptesicus serotinus Schreber, 1774]
Datum citace: 3. srpen 2018
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Eptesicus serotinus Schreber, 1774]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Eptesicus serotinus Schreber, 1774]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře