CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

vrápenec velký
Rhinolophus ferrumequinum (Schreber, 1774)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Chiroptera - letouni »  čeleď Rhinolophidae - vrápencovití »  rod Rhinolophus - vrápenec

Další jména

= vrápenec podkrovní
= vrápeník podkrovní

Obrázky

Velikost

váha 17-32 g, délka 57-71 mm

Popis

Největší evropský vrápenec, je výrazně větší než další druhy, od nichž se liší i tvarem výrůstku nad nozdrami (tzv. sedla), který je při pohledu z boku zaoblený (podobně jako u v. malého). Srst je velmi jemná a poměrně řídká; u dospělců na hřbetě bývá hnědavá a u mladých jedinců špinavě šedá, břišní strana těla je poněkud světlejší, špinavě bělošedá a létací blány jsou hnědočerné. Na zimovištích podobně jako vrápenec malý visí volně, zabalený do blány, na první pohled je však výrazně větší.

Rozšíření

Těžiště areálu leží v subtropech palearktické oblasti od Středomoří přes Malou Asii, Irák, Zakavkazí, Írán a střední Asii až po Čínu, Koreu a Japonsko. Patří k nejhojnějším netopýrům evropského Středomoří, na sever zasahuje do jižní Anglie, Belgie, Bavorska, Rakouska, Zakarpatské Ukrajiny a na Slovensko (trvalý výskyt omezen zejména na Slovenský kras, Rimavskou kotlinu a Východoslovenskou nížinu).

U nás trvale nežije, jednotlivé kusy byly zastiženy v moravských zimovištích (Moravský kras, Javoříčko, Pernštejn, Lednice, Velké Losiny – celkem 8 nálezů), jedenkrát i v Českém krasu (Karlštejn); v 19. století byl zjištěn i v Polabí (Klecany) a v dnes už neexistující Svatoprokopské jeskyni v pražském Prokopském údolí.

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305388]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Rhinolophus ferrumequinum (Schreber, 1774)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [19517]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Rhinolophus ferrumequinum (Schreber, 1774)]
Datum citace: 3. srpen 2018
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Rhinolophus ferrumequinum Schreber, 1774]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Rhinolophus ferrumequinum (Schreber, 1774)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Jména (nepotvrzené) - 1
Přidat záznam o pozorování
Komentáře


Vysvětlivky

druh vyhynulý v oblasti popisované check-listem