CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

ženetka tečkovaná
Genetta genetta (Linnaeus, 1758)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Carnivora - šelmy »  čeleď Viverridae - cibetkovití »  rod Genetta - ženetka

Další názvy

= ženetka obecná

Obrázky


Velikost

Dosahuje hmotnosti 1,3-2,3 kg, tělo měří 40-55 cm, ocas je stejně dlouhý.

Popis

Ženetka tečkovaná patří mezi nejznámější zástupce cibetkovitých šelem. Postavou připomíná kočku, má také polozatažitelné drápky. Srst se vyznačuje tmavými tečkami, na ocase má 8-10 tmavých proužků.

Ekologie

Na stanoviště není náročná, vyhýbá se pouze pouštím a pralesům. Jinak ji najdeme na stepích, křovisky zarostlých skaliskách, v řídce zarostlých křovinatých i lesnatých oblastech, nejčastěji se však vyskytuje v okolí vodních ploch. Výborně šplhá, potravu si však vyhledává převážně na zemi. Živí se nejrůznějšími drobnými živočichy, které je schopná přemoci. Občas pytlačí i na domácí drůbeži a rostlinná složka je v jídelníčku zastoupena v malé míře. Aktivní je především v noci, přes den se ukrývají ve skalních rozsedlinách, opuštěných termitištích i v norách jiných savců. V přírodě dochází k porodům dva i vícekrát do roka. Dožívají se přes dvacet let.

Rozšíření

Jihozápadní Evropa, Afrika mimo Sahary a deštných pralesů, jižní část Arabského poloostrova

Zajímavosti

Mláďata ženetek se dají dobře ochočit, v některých oblastech se chovají místo koček jako hubitelé nepříjemných hlodavců. Přesto je nelze k takovému chovu doporučit neboť zápach vydávaný velkými pachovými žlázami není právě příjemný.

Chov

Ženetky chováme v párech i když může být pohromadě i více jedinců. Pro jejich chov vyhovuje venkovní voliéra o rozměru 3x3x2 m a přiměřeně velký vnitřní prostor, ve kterém udržujeme teplotu 18-20°C. Do voliéry i vnitřní ubikace nainstalujeme větve, kmeny stromů a do nich zavěsíme kmenové budky, které ženetky využívají nejraději. Ženetky jsou poměrně čistotné a chodí se vyměšovat na jedno místo. Březost trvá okolo deseti týdnů, samice rodí až čtyři mláďata. Zpočátku odchovu je nutné, stejně jako u ostatních šelem, udržovat v okolí klece klid. Mláďata v 6-8 týdnech začínají přijímat pevnou potravu a jsou vhodná k odběru na umělý odchov. Pokud budou zvířata používána k dalšímu chovu odstavujeme je raději až po třech měsících, kdy je matka přestává kojit. Pohlavně dospívají do dvou let.
Ženetky krmíme převážně masitou potravou. Dostávají drůbeží a hovězí maso mleté nebo nakrájené na kousky, myši, potkany, morčata, králíky, slepice, jednodenní kuřata. Přidáváme jim vejce, tvaroh a pokud je nám dostupný tak i hmyz. V menší míře jim potravu doplníme o sladké ovoce, těstoviny, vařenou rýži a strouhanou mrkev. Na zpestření můžeme občas podat i kočičí konzervy a suchary namočené ve vývaru z masa. Potravu předkládáme jednou denně, v době odchovu a mláďatům do jednoho roku alespoň dvakrát denně.

Literatura

Kořínek M. (2000): Velká kniha pro chovatele savců, RUBICO s.r.o., Olomouc

Mezitaxonové vztahy

parazit: Ancylostoma genettae Macchioni, 1995

Podřízené taxony

Počet záznamů: 8

poddruh Genetta genetta afra F. G. Cuvier, 1825
poddruh Genetta genetta balearica Thomas, 1902
poddruh Genetta genetta dongolana Hemprich & Ehrenberg, 1832

Genetta genetta dongolana - 0000000001 1

poddruh Genetta genetta felina (Thunberg, 1811)
poddruh Genetta genetta genetta (Linnaeus, 1758)
poddruh Genetta genetta isabelae Delibes, 1977
poddruh Genetta genetta rhodanica Matschie, 1902
poddruh Genetta genetta senegalensis J. B. Fischer, 1829

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305375]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Genetta genetta (Linnaeus, 1758)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Genetta genetta Linnaeus, 1758]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Genetta genetta (Linnaeus, 1758)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

i druh zavlečený do oblasti popisované check-listem