CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

čeleď

hokovití
Cracidae Rafinesque, 1815

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Aves - ptáci »  řád Galliformes - hrabaví »  podřád Craci - hokové

Obrázky

Charakteristika čeledi.

Jedná se o středně velké ptáky s dlouhým ocasem.Mají silný,na konci ohnutý zobák,mnohé druhy mají na hlavě pestře zbarvené lysiny a výrustky.
Jedná se o stromové ptáky,na stromech hnízdí i si shání většinu potravy.Ta je téměř výhradně rostlinná,požírají listí,plody a semena.Ke hnízdění používají většinou opuštěná hnízda po jiných ptácích.Snáší obvykle jen 2,menší druhy až 4 vejce.Ta jsou světlá,beze skvrn,sedí na nich pouze samice 20-30,u větších druhů až 40 dní,na krmení a ochraně vylíhlých mláďat se podílejí oba rodiče.Obvykle žijí v párech,mimo hnízdní dobu se mohou sdružovat do hejn.Samci jsou pestřeji zbarveni jen u některých druhů.
Žijí převážně v tropických a subtropických lesích od jihu Severní Ameriky zhruba po sever Argentiny.

Zajímavosti

Hokovití jsou rozšířeni v Jižní Americe, kde jsou chováni i loveni pro maso. Jsou podobní bažantům. Žijí na stromech, kde si někteří staví i hnízda. Snáší jen 2-3 vejce. Mláďata mohou již ve dvou týdnech létat. Hoko mitu, hoko pospolitý a hoko žlutozobý jsou častými chovanci zoologických zahrad. Chovají se v párech ve velkých voliérách. Voliéry mají být dostatečně zarostlé nebo sem musíme umístit řadu větví, na kterých budou hřadovat. Na zimu musí mít vytápěnou ubikaci. Hnízdo si staví z větviček ve větvích. Proto jim poskytneme vhodnou podložku, která bude tvořit základ hnízda. Samice snáší dvě vejce, inkubace trvá asi jeden měsíc.

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc
Felix,J.1980:Zvířata celého světa 8.Bažanti a ostatní hrabaví.Státní zemědělské nakladatelství Praha.

Podřízené taxony

Počet záznamů: 14

rod Aburria Reichenbach, 1853 - guan
rod Boreortalis Brodkorb, 1954
rod Chamaepetes Wagler, 1832 - guan
rod Crax Linnaeus, 1758 - hoko
rod Mitu Lesson, 1831 - hoko
rod Nothocrax Burmeister, 1856 - hoko
rod Oreophasis Gray, 1844 - guan
rod Ortalis Merrem, 1786 - čačalaka
rod Palaeonossax Wetmore, 1956
rod Pauxi Temminck, 1813 - hoko
rod Penelope Merrem, 1786 - guan
rod Penelopina Reichenbach, 1861 - guan
rod Pipile Bonaparte, 1856 - guan

Cracidae incertae sedis

rod Procrax Tordoff & Macdonald, 1957

Odkazy a literatura

EN Gill F. & Donsker D.: IOC World Bird List 3.3 [http://www.worldbirdnames.org/] [jako Cracidae]
CZ Hudec K. et al. (2003): Soustava a české názvosloví ptáků světa, Muzeum Komenského v Přerově. 462 pp. [jako Cracidae Rafinesque, 1815]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

vyhynulý druh/skupina