CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

rod

luňákovec
Chondrohierax Lesson, 1843

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Aves - ptáci »  řád Accipitriformes - dravci »  čeleď Accipitridae - jestřábovití

Taxonomie

Taxonomie rodu je vzhledem ke značné varialibitě nejasná. Podle různých autorů je udáváno od 1 až do 4 druhů. Mimo zde uvedených taxonů se jedná ještě o Ch. aquilonis Friedmann, 1934 a Ch. megarhynchus Swann, 1922.
Tyto taxony jsou považovány různými autory za samostatné druhy, jinými za subspecie, Ch. u. megarhynchus dokonce za hybridní formu.

Zajímavosti

Příslušníci tohoto rodu se vyznačují značnou varialibitou jak ve zbarvení opeření, tak i oční duhovky a dokonce i tvaru zobáku. Jedná se o potravní specialisty živící se především měkkýši, které vytahují z ulit zobákem. Ten je v návaznosti na výskyt různých druhů plžů v různých oblastech přizpůsoben zahnutím i šířkou, které závisí na velikosti druhů vyskytujících se nejčastěji v dané oblasti.

Podřízené taxony

Počet záznamů: 2

druh Chondrohierax uncinatus (Temminck, 1822) - luňákovec hákozobý
druh Chondrohierax wilsonii (Cassin, 1847) - luňákovec kubánský

Odkazy a literatura

EN Gill F. & Donsker D.: IOC World Bird List 7.3 [http://www.worldbirdnames.org/] [jako Chondrohierax Lesson, R, 1843]
Datum citace: 16. listopad 2017

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře