CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

mangusta žíhaná
Mungos mungo (Gmelin, 1788)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Carnivora - šelmy »  čeleď Herpestidae - promykovití »  rod Mungos - mangusta

Obrázky


mládě

Velikost

Mangusty žíhané dorůstají střední velikosti, dosahují hmotnosti do dvou kilogramů, délka těla činí 30-45 cm, délka ocasu okolo 25 cm.

Ekologie

Tyto mangusty žijí v koloniích do 20-40 členů na stepních a řídce zarostlých lokalitách, pouštím a pralesům se vyhýbá. Jako úkryty si vyhrabávají nory, nebo využívají nory jiných savců, které obývá celá skupina společně. Celou skupinu vede zkušená samice. Mají denní aktivitu, ale nejčilejší jsou ráno a v podvečer. Loví všechny přiměřeně velké živočichy jako jsou hlodavci, ptáci, menší druhy plazů, hmyz a požírají i rostlinné bobule, plody a dužnaté oddenky. Mají velká teritoria a při shánění potravy naběhají denně několik kilometrů. K porodům dochází v průběhu celého roku, o mláďata se stará více samic i další členové skupiny.

Rozšíření

Od Gambie až Súdánu až po Jižní Afriku

Chov

Mangusty lze chovat v páru, ale jako sociální zvířata je vhodnější umístit pohromadě alespoň 4-6 zvířat. Velmi záleží na velikosti prostoru, který jim věnujeme. Na malé ploše dochází častěji k bojůvkám, kde nezáleží příliš na pohlaví napadaných zvířat. Také zařadit nového jedince do zaběhnuté skupiny bývá většinou nemožné. Pro mangusty musíme vytvořit suché prostředí, pokud možno s vytápěnou podlahou a zavěšenou žárovkou ve vnitřní ubikaci, teplota postačuje v rozmezí 18-20°C. Ve vlhku trpí různými kožními poruchami a často jim praská kůže na chodidlech a na konci ocasu. Jinak se podmínky pro chov v podstatě shodují s chovem surikat.
K porodům nejčastěji dochází v jarních a letních měsících. Březost trvá asi dva měsíce, samice rodí 2-6 mláďat. Mláďata se rodí poměrně vyvinutá a již v druhém týdnu je samice vynáší za příznivého počasí ven. O mláďata se starají vedle matky i další členové skupiny. V některých případech se může stát, že mláďata odchovává pouze nejsilnější samice a mláďata ostatních samic sama zničí. Jindy rodí více samic najednou společně s vůdčí samicí a podaří se odchov všech mláďat. Každopádně však samici před porodem v žádném případě neoddělujeme a ponecháváme ji ve skupině. V této době jim poskytneme maximum klidu, budku lze po jednom týdnu opatrně zkontrolovat i za přítomnosti samic. Mláďata není nutné odstavovat a můžeme je ponechat ve skupině společně s dospělými, odstavit se mohou ve věku dvou až tří měsíců. Pohlavně dospívají mezi jedním až dvěmi lety života. Podle našich zkušeností počet zvířat na určitém prostoru hraje roli i při rozmnožování a po překročení určitého počtu zvířat dochází k zabití všech mláďat, která se zde narodí.
Základním krmením je míchanice z hovězího masa, vařené rýže, těstovin, vajec a mleté zeleniny s přídavkem vitamínů a minerálií. Dále se jim podávají slepice, kuřata, myši, potkani, morčata, tvaroh a sladké ovoce. Jako přídavek jsou vhodné i suchary a konzervy pro kočky a pro psy. Mangusty vždy část krmení rozházejí a znehodnotí proto potravu podáváme raději dvakrát denně v mírném nadbytku. V době odchovu mláďat podáváme ve větší míře mléčné výrobky (tvaroh, jogurty, termix) a biologické krmení.

Literatura

Kořínek M. (2000): Velká kniha pro chovatele savců, RUBICO s.r.o., Olomouc

Podřízené taxony

Počet záznamů: 17

poddruh Mungos mungo adailensis (Heuglin, 1861)
poddruh Mungos mungo bororensis Roberts, 1929
poddruh Mungos mungo caurinus Thomas, 1926
poddruh Mungos mungo colonus (Heller, 1911)

Mungos mungo colonus - 0000000001 1

poddruh Mungos mungo fasciatus Desmarest, 1823

Mungos mungo fasciatus - 000000000001000

poddruh Mungos mungo grisonax Thomas, 1926

Mungos mungo grisonax - 0000000001 1

poddruh Mungos mungo macrurus (Thomas, 1907)

Mungos mungo macrurus - 0000000001 1

poddruh Mungos mungo mandjarum (Schwarz, 1915)
poddruh Mungos mungo mungo (Gmelin, 1788)
poddruh Mungos mungo ngamiensis Roberts, 1932
poddruh Mungos mungo pallidipes Roberts, 1929
poddruh Mungos mungo rossi Roberts, 1929

Mungos mungo rossi - 0000000001 1

poddruh Mungos mungo senescens (Thomas & Wroughton, 1907)
poddruh Mungos mungo somalicus (Thomas, 1895)
poddruh Mungos mungo talboti (Thomas & Wroughton, 1907)
poddruh Mungos mungo zebra (Rüppell, 1835)
poddruh Mungos mungo zebroides (Lönnberg, 1908)

Odkazy a literatura

EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Mungos mungo Gmelin, 1788]
Datum citace: 5. prosinec 2008
DE Zootier-Lexikon [133:zebramanguste&Itemid=246]

Dollinger P.: Zootier-Lexikon
Datum citace: 21. listopad 2018
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Mungos mungo (Gmelin, 1788)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

? nepotvrzený výskyt v oblasti popisované check-listem