CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

čeleď

koňovití
Equidae

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Perissodactyla - lichokopytníci »  podřád Hippomorpha

Obrázky

Taxonomie

Koním vyrůstají dlouhé žíně od kořene ocasu a na všech nohách mají rohovité útvary nazývané kaštany. Jejich zbarvení je jednobarevné. Mají krátké ušní boltce. Do současnosti se zachoval pouze jediný druh divokých koní a to kůň Převalského. Na zádech má tmavý pruh, také krátká hříva a nohy jsou tmavé. Dnes možná obývá území na mongolsko-čínských hranicích, je však možné, že již byl vyhubený. Tarpan je předchůdcem mnoha domácích plemen koní. Obýval celou Evropu. Vyhuben byl teprve v minulém století. Někdy je možné v zoologických zahradách vidět tarpana zpětně vyšlechtěného z domácích koní.
Osli žijí v Asii i v Africe. Mají dlouhé uši, na hřbetě tmavý pruh, který v oblasti lopatek někdy přetíná příčný pruh a vytváří tzv. oslí kříž. Žíně jsou nasazeny až na konci ocasu. Kaštany jsou jen na předních nohách. Jsou žlutě nebo šedě zbarvení. V Africe se vyskytují dva poddruhy jediného druhu oslů. Osel nubijský je dnes již pravděpodobně vyhubený. Žil v severní Africe. Z něj byl již před několika tisíci lety vyšlechtěn osel domácí. Osel somálský je větší než předchozí subspecie. V Asii se vyskytuje osel asijský. Vytváří pět geograficky rozdělených poddruhů. Nejznámější je kulan. Dalším asijským druhem je kiang z vysokohorských oblastí Tibetu a Nepálu. Má delší uši a hranatý tvar hlavy. Je větší než osel asijský. Má kohoutkovou výšku okolo 150 cm. Rovněž je chován v zajetí. Onager je rozšířený od severní Indie po Írán. Má světlé zbarvení, o jeho stavech jsou jen kusé informace.
Další skupinou koňovitých jsou zebry. Vyskytují se ve východní a jižní Africe. Typické je pro ně černobílé pruhování. Žíně jim narůstají od poloviny ocasu. Kaštany jsou jen na předních končetinách. Jednotlivé druhy se liší typem a uspořádáním pruhování, tvarem hlavy a délkou uší. Podle tvaru hlavy se rozdělují na zebry podobné spíše oslům kam patří zebra Grévyho, zebra Hartmanové a zebra horská. Zebry podobné koním mají řidší pruhování. Hlava je jemnější, mají kratší uši. Patřila k nim kvaga, která měla pruhování jen na přední části těla. Byla vyhubena koncem minulého století. Zebra stepní se rozděluje na několik dodnes ne zcela nevyjasněných subspecií, z nichž zebra Burchelova již byla vyhubena.

Ekologie

Žijí ve větších stádech, která vede silný samec. Živí se travinami. Samice rodí jediné mládě, které je krátce po porodu schopné samostatného pohybu. V přírodě mají celou řadu nepřátel, jsou však velmi ostražití. V případě nebezpečí se zachraňují rychlým útěkem nebo se brání silnými kopanci a kousáním.

Popis

Obývají stepi a savany Afriky a Asie. Jejich noha je přizpůsobená k rychlému běhu. Všechny prsty jsou redukované a našlapují pouze na třetí prst, který je silný a opatřený kopytem. Začali se vyvíjet asi před 50 miliony lety.

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc

Poslední zpracované profily

Equus ferus ferus Boddaert, 1785 - tarpan lesní
Equus zebra hartmannae Matschie, 1898 - zebra Hartmannové
Equus quagga Boddaert, 1785 - zebra stepní
Equus grevyi Oustalet, 1882 - zebra Grévyho
Equus quagga burchellii (Gray, 1824) - zebra Burchellova

Zařazené taxony

Počet záznamů: 10

rod Equus Linnaeus, 1758 - kůň

Fosilní taxony

rod Acritohippus Kelly, 1995
rod Dinohippus Quinn, 1955
terciér: piacenz – kvartér: spodní pleistocén
rod Eurygnathohippus Van Hoepen, 1930
rod Hipparion de Christol, 1832
rod Hippidion Owen, 1869
rod Hippotherium Kaup, 1833
rod Merychippus Leidy, 1856
rod Mesohippus Marsh, 1875
rod Protorohippus Wortman, 1896

Odkazy a literatura

EN Australian Faunal Directory [795b2768-082a-48a6-b0a6-413b7a1c2abf]

ABRS (2009-2019): Australian Faunal Directory [https://biodiversity.org.au/afd/home], Australian Biological Resources Study, Canberra [jako Equidae]
Datum citace: 8. únor 2015
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Equidae]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Taxony (nepotvrzené) - 1
Komentáře


Vysvětlivky

vyhynulý druh/skupina