CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

hruškovec přelahodný
Persea americana P. Mill.

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Magnoliopsida - nižší dvouděložné rostliny »  řád Laurales - vavřínotvaré »  čeleď Lauraceae - vavřínovité »  rod Persea - hruškovec

Vědecká synonyma

Persea persea (L.) Cockerell

Další názvy

= avokádo
= persea přelahodná

Obrázky


plod

Popis

Hruškovec je stálezelený strom rostoucí v subtropech a tropech, který dorůstá do výšky až 20 metrů. Má 12-25 cm dlouhé listy a žlutozeleně zbarvené, málo výrazné květy. Plody mající uvnitř tvrdé semeno jsou známé pod názvem avokádo. Jsou hruškovitého tvaru 7-20 cm dlouhé a mohou mít hmotnost až jeden kilogram. U divokého avokáda jsou dlouhé jen okolo 5 cm a rostou v párech. Hruškovec má mnoho různých kultivarů, plody mohou být zbarvené zeleně, do fialova nebo jsou až téměř černé, slupka může být hladká i mírně hrbolatá. Sklizeň plodů probíhá po celý rok. Avokádo se neřadí mezi ovoce, ale spíše mezi zeleninu a má vysoký podíl organických tuků (až 20%). Dále obsahuje nenasycené mastné kyseliny, deriváty kyseliny listové, luteiny, beta-sitosterol, draslík, hořčík, z vitamínů především E, C a vitamíny řady B.

Rozšíření

Původně Střední Amerika a Mexiko, nyní se pěstuje v tropických a subtropických oblastech celého světa.

Pěstování

Semeno před výsadbou musíme důkladně očistit a zbavit zbytků dužniny. Vysazuje se špičkou nahoru do běžného substrátu pro pokojové rostliny tak, aby bylo zasazené jen do poloviny. Květináč můžeme zakrýt plastovým sáčkem. K vyklíčení dojde podle teploty za 3-8 týdnů. Vyžaduje teplo, světlo a pravidelnou zálivku, ale nemá rád trvalé přemokření. Hnojíme běžnými tekutými hnojivy. V letním období jej můžeme umístit venku, ale zpočátku musí být v polostínu, aby nedošlo ke spálení listů. Snáší teploty do +5°C. Tvarovat se dá bez potíží řezem, v pokojových podmínkách obvykle neplodí.

Mezitaxonové vztahy

Související hesla

ovoce

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře