CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

myšivka horská
Sicista betulina (Pallas, 1779)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Rodentia - hlodavci »  čeleď Dipodidae - tarbíkovití »  rod Sicista - myšivka

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

váha 7-13 g, délka 58-76 mm

Popis

Drobný hlodavec myšovitého vzhledu s charakteristickým zbarvením a nápadně dlouhým ocasem (120-170 % délky těla). Žemlově žlutou srst na hřbetě přerušuje podélný černý pruh táhnoucí se od hlavy až ke kořeni ocasu. Zbarvení břišní strany těla je žlutošedé. Od myšice temnopásé (má rovněž na hřbetě úzký tmavý proužek) se odlišuje menší velikostí, delším ocasem, kratší zadní tlapkou i výběrem stanovišť.

Rozšíření

Ostrůvkovitě se žije v lesním a lesostepním pásmu Eurasie od jižní Skandinávie po střední Sibiř, na jihu zasahuje do horských oblastí střední Evropy (Alpy, Karpaty).

U nás žije v jihovýchodní části Pošumaví (zhruba na západ od toku Vydry nebyla dosud zjištěna), v Novohradských horách, na Králickém Sněžníku a na řadě míst severní Moravy a Slezska ve Východních Sudetech (Hrubý Jeseník, Hanušovická vrchovina, Rychlebské hory, Zlatohorská vrchovina) a Západních Karpatech (Slezské Beskydy, Jablunkovská vrchovina, Moravskoslezské Beskydy, Vsetínské vrchy, Javorníky). Navzdory dlouhodobým výzkumům chybí její pozorování v Krkonoších a Orlických horách, naopak na východě nelze nálezy z dalších regionů vyloučit (např. z Nízkého Jeseníku či Bílých Karpat). Rozsah nadmořské výšky našich nálezů je 450 až 1430 m n. m. Vzhledem k vzácnému výskytu myšivky doporučujeme ohlásit nálezy mimo známé oblasti výskytu (viz mapka) odborníkům.

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305567]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Sicista betulina (Pallas, 1779)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Sicista betulina Pallas, 1779]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Sicista betulina Pallas, 1779]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře