CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

čeleď

tarbíkovití
Dipodidae Fischer de Waldheim, 1817

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Rodentia - hlodavci »  podřád Myomorpha - myšovci

Obrázky

Tarbíkovití jsou nevelká čeleď menších nebo středně velkých druhů žijících hlavně v suchých oblastech. Celá čeleď zahrnuje okolo 50 druhů, patří do ní frčci, frčíci, myšivky, tarbíci a tarbíčci.
Myšivky mají dlouhé nohy i ocas, ale nejsou ještě tak dokonale přizpůsobeni k pohybu po zadních končetinách jako ostatní tarbíkovití, krční obratle nemají srostlé. Vyskytují se v chladném a mírném pásmu Severní Ameriky, Asie a Evropy. U nás se vyskytuje v některých pohořích nepříliš hojná myšivka horská Sicista betulina.
Ostatní tarbíkovité charakterizují je zvláštně utvářené nohy, které slouží jako hlavní orgán pohybu. Přední končetiny jsou mnohem slabší a kratší, mají obvykle pět prstů, kdežto zadní jen tři nebo Při vyrušení se pohybují dlouhými skoky podobně jako klokani, kterým se podobají i celkovým zjevem. Jednotlivé skoky mohou měřit až tři metry. Dlouhý ocas, na konci někdy opatřený štětkou chlupů slouží jako kormidlo. Ze smyslů jsou nejdůležitější zrak a velmi citlivý sluch. Vyskytují v pouštích, polopouštích a stepích od severní Afriky až po jihovýchodní Evropu a Střední Asii. Tomuto prostředí jsou některé druhy velmi dobře přizpůsobené. Mají velmi malou potřebu vody, koncentrovanou moč, velké uši slouží jako ochlazovací zařízení, nohy pouštních druhů jsou osrstěné nebo opatřené brvami, které rozšiřují chodidlo, aby se nebořilo do písku. Nepříznivé roční období někteří překonávají pomocí letního nebo zimního spánku. Aktivní jsou především za soumraku a v noci, přes den se ukrývají v norách. Živí se semeny trav, částmi rostlin, hlízami a občas i hmyzem.

Literatura

Kořínek M. (2000): Velká kniha pro chovatele savců, RUBICO s.r.o., Olomouc

Poslední zpracované profily

Jaculus jaculus (Linnaeus, 1758) - tarbík egyptský
Sicista betulina (Pallas, 1779) - myšivka horská

Podřízené taxony

Počet záznamů: 12

podčeleď Sicistinae Allen, 1901 - myšivky krátkonohé
podčeleď Cardiocraniinae Vinogradov, 1925 - tarbíčci krátkouší
podčeleď Dipodinae G. Fischer, 1817 - tarbíci
podčeleď Allactaginae Vinogradov, 1925 - frčkové
podčeleď Euchoreutinae Lyon, 1901 - tarbíčci dlouhouší
podčeleď Paradipodinae Pavlinov & Shenbrot, 1983 - frčíkové
podčeleď Zapodinae Coues, 1875 - myšivky dlouhonohé

Dipodidae incertae sedis

rod Aksyiromys Shevyreva, 1984
rod Blentosomys Shevyreva, 1984
rod Elymys Emry & Korth, 1989
rod Simiacritomys Kelley, 1992
rod Ulkenulastomys Shevyreva, 1984

Odkazy a literatura

CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Dipodidae]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

vyhynulý druh/skupina