CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

plch velký
Glis glis (Linnaeus, 1766)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Rodentia - hlodavci »  čeleď Myoxidae - plchovití »  rod Glis - plch

Vědecká synonyma

Sciurus glis Linnaeus, 1766
Myoxus glis

Další jména

= plch obecný

Málo dotčený LC

Obrázky


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

váha 80-155 g, délka 120-180 mm

Popis

Největší z našich plchů. Připomíná malou veverku šedivé nebo šedohnědé barvy s delším huňatým ocasem a bez štětiček prodloužených chlupů na ušních boltcích. Na hlavě jsou nápadné korálkovitě černolesklé oči. Břišní stranu těla mívá bělavou, kolem oka je úzký černý proužek a na nártech zadních končetin hnědočerná skvrna. Podobně jako u myšic lze i u plchů snadno stáhnout kůži z ocasu. Samice mají 6 párů mléčných bradavek.

Rozšíření

S výjimkou Pyrenejského poloostrova obývá nesouvisle celou střední a jižní Evropu, dále některé oblasti evropské části Ruska, Kavkaz, Zakavkazí, Malou Asii a severozápad Íránu. Na britských ostrovech (u Londýna) se po vypuštění úspěšně aklimatizoval.

U nás se vyskytuje nepravidelně, někde je poměrně běžný, jinde naopak zcela chybí. V Čechách jsou hlavními oblastmi jeho výskytu Děčínská vrchovina, Ralská pahorkatina, podhůří Krušných hor, České středohoří a pahorkatiny při dolním toku Berounky, Sázavy a ve středním Povltaví, řidčeji se vyskytuje v Železných horách, v podhůří Orlických hor, na Broumovsku či případně i jinde. Někde vytváří jen malé, zcela izolované populace (např. na Šumavě a v Českém lese). Na Moravě a ve Slezsku má jeho osídlení poněkud souvislejší charakter a zahrnuje Východní Sudety, Západní Karpaty i některé části Českomoravské vrchoviny. Nadmořská výška známých lokalit se pohybuje od 170 m n . m. (Děčínsko) do 950 m n. m. (Hrubý Jeseník).

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Přidat záznam o pozorování

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305715]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Glis glis (Linnaeus, 1766)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Glis glis Linnaeus, 1766]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Glis glis (Linnaeus, 1766)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře