CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

plch zahradní
Eliomys quercinus (Linnaeus, 1766)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Rodentia - hlodavci »  čeleď Myoxidae - plchovití »  rod Eliomys - plch

Téměř ohrožený NT

Obrázky

Eliomys quercinus - plch zahradní

Autor: Hana Motyčková

Velikost

váha 60-140 g, délka 110-136 mm

Popis

Jeden z našich nejvzácnějších savců vůbec. Poznáme ho snadno podle nápadného zbarvení. Základní barva hřbetu a hlavy je šedohnědá až hnědočervená, spodina těla bývá naopak čistě bílá. Po stranách hlavy se táhne od oka výrazný tmavý pruh, zasahující až kde krku. Ocas, vždy kratší než tělo, je pokrytý krátkou tmavohnědou srstí a zakončený černobílou štětičkou prodloužených chlupů (někdy může být méně výrazná). Oči i ušní boltce jsou poměrně velké.

Rozšíření

Vyskytuje se ostrůvkovitě v západní, jižní, střední a severovýchodní Evropě (po Ural) i na severu Afriky, chybí na britských ostrovech a na Islandu.

V ČR je známý hlavně ze západního pohraničí (západní Pošumaví, Český les, okolí Karlových Var, Krušné hory, Labské pískovce, Lužické hory) a dále ze západního okraje Brd, nejistý je jeho výskyt v Moravském krasu. Starší údaje z přelomu 19. a 20. století dokládají jeho někdejší výskyt ve středních Čechách (okolí Davle, Karlštejna, Dobříše aj.). Vystupuje až nad horní hranici lesa (např. Šumava – Horní Ždanidla, 1250 m n. m.). Je zřetelně mizejícím druhem.

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Přidat záznam o pozorování

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305713]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Eliomys quercinus (Linnaeus, 1766)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [7618]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Eliomys quercinus (Linnaeus, 1766)]
Datum citace: 3. srpen 2018
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Eliomys quercinus Linnaeus, 1766]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Eliomys quercinus (Linnaeus, 1766)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře - 1


Vysvětlivky

druh vyhynulý v oblasti popisované check-listem