CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

hraboš mokřadní
Microtus agrestis (Linnaeus, 1761)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Rodentia - hlodavci »  čeleď Muridae - myšovití »  rod Microtus - hraboš

Vědecká synonyma

Microtus (Microtus) agrestis (Linnaeus, 1761)
Arvicola agrestis
Microtus agreslis
Arvicola neglectus

Další jména

= hraboš zemní

Obrázky

Microtus agrestis - hraboš mokřadní

Autor: Ivan Kňaze

Microtus agrestis - hraboš mokřadní

Autor: Václav John

Microtus agrestis - hraboš mokřadní

Autor: Pavluvčík

Microtus agrestis - hraboš mokřadní

Autor: Jan Dušek

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

váha 17-50 g, délka 90-140 mm

Popis

Od hraboše polního se sice liší nepříliš zřetelnými znaky (mimo jiné i nepatrně větší velikostí), ale po získání zkušeností nelze oba druhy zaměnit. Hřbetní stranu těla má obvykle tmavší, rezavě až skořicově hnědou, někdy i s příměsí černých chlupů, a světlejší břicho šedavé nebo se žlutým nádechem. Ocas je nejen o trochu delší (35-40 % délky těla), ale zřetelně dvoubarevný, naspodu téměř bílý. Větší a blanitý ušní boltec (obvykle delší než 11 mm) jen řídce pokrývají dlouhé chlupy dosahující až na jeho vnější okraj. Nejspolehlivějším znakem je velikost zadních tlapek a zbarvení chodidel – obvykle měří nad 18 mm a jsou naspodu tmavě pigmentovaná. Samci se navíc v době rozmnožování vyznačují charakteristickým zápachem.

Rozšíření

Vyskytuje se od Velké Británie (chybí v Irsku a na Islandu) a některých dalších ostrovů až po jezero Bajkal na střední Sibiři. Jižní hranice evropské části areálu běží horskými oblastmi Španělska, Itálie, Slovinska a Jugoslávie, na severu sahá až na pobřeží Severního ledového oceánu.

Zprvu byl u nás považován za vzácný druh, až později se ukázalo, že místy je zcela běžný. Obývá polohy od 140 m n. m. (Děčínsko, Mostecko) do 1600 m n. m. (Krkonoše – Sněžka, Vysoké Kolo, Hrubý Jeseník – Praděd). Dosud nebyl zjištěn v nížinách středních i východních Čech a jižní Moravy.

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Pest Information Wiki [Microtus_agrestis]

Pest Information Wiki [http://wiki.pestinfo.org] [jako Microtus agrestis (Linnaeus)]
Datum citace: 5. březen 2016
EN Fauna Europaea 2.4 [305640]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Microtus agrestis (Linnaeus, 1761)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Microtus agrestis Linnaeus, 1761]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Microtus agrestis (Linnaeus, 1761)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře