CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

myšice křovinná
Apodemus sylvaticus (Linnaeus, 1758)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Rodentia - hlodavci »  čeleď Muridae - myšovití »  rod Apodemus - myšice

Další názvy

= myš lesní
= myšice lesní

Obrázky


mládě

hnízdo

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

CZ   NL  

Velikost

váha 13-38 g, délka 75-110 mm

Popis

Vzhledem i způsobem života se značně podobá myšici lesní. Ačkoli je v průměru menší, hodnoty tělesných rozměrů se dost překrývají. K určení druhu je nejvhodnější délka zadní tlapky s nejčastějšími hodnotami mezi 20,5 až 23 mm (celkové rozmezí 19,5-24 mm). Dále má ocas obvykle kratší než tělo a na něm asi 150-180 ocasních kroužků. Ve zbarvení není hranice mezi tmavšími boky a světlejších břichem příliš patrná – hřbet je hnědý nebo světle rezavý, spodní strana těla špinavě bílá až šedivá. Žlutá skvrna na hrdle někdy chybí, pokud se vyskytuje, pak je menší, protáhlého tvaru a nezasahuje na přední končetiny.

Rozšíření

S výjimkou severní Skandinávie a Finska obývá skoro celou Evropu (včetně Islandu i středomořských ostrovů), severozápadní Afriku a v Asii jde až do severní Indie, Číny a Mongolska.

Jako jeden z nejběžnějších drobných savců žije prakticky všude od nížin až do vysoko do subalpínského pásma hor (např. Krkonoše 1400-1500 m n. m.).

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Pest Information Wiki [Apodemus_sylvaticus]

Pest Information Wiki [http://wiki.pestinfo.org] [jako Apodemus sylvaticus Linnaeus]
Datum citace: 5. březen 2016
EN Fauna Europaea 2.4 [305586]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Apodemus sylvaticus (Linnaeus, 1758)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [1904]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Apodemus sylvaticus (Linnaeus, 1758)]
Datum citace: 3. srpen 2018
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Apodemus sylvaticus Linnaeus, 1758]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Apodemus sylvaticus (Linnaeus, 1758)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Názvy (nepotvrzené) - 56
Přidat záznam o pozorování
Komentáře