CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

myšice lesní
Apodemus flavicollis (Melchior, 1834)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Rodentia - hlodavci »  čeleď Muridae - myšovití »  rod Apodemus - myšice

Vědecká synonyma

Mus arianus Blanford, 1881
Apodemus arianus (Blanford, 1881)
Apodemus flavicollis brauneri Martino, 1927
Mus cellarius Fischer, 1866
Mus erythronotus Blanford, 1875
Mus sylvaticus fennicus Hilzheimer, 1911
Mus sylvaticus princeps Barrett-Hamilton, 1900
Apodemus flavicollis samariensis Ognev, 1923
Apodemus flavicollis saturatus Neuhäuser, 1936
Sylvaemus sylvaticus stankovici Martino & Martino, 1937

Další jména

= myšice žlutohrdlá

Obrázky

Apodemus flavicollis - myšice lesní

Autor: Richard Ford

Apodemus flavicollis - myšice lesní

Autor: Richard Ford

Apodemus flavicollis - myšice lesní

Autor: Ivan Motlik

Apodemus flavicollis - myšice lesní

Autor: Ivan Motlik

Apodemus flavicollis - myšice lesní

Autor: Ivan Motlik

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

CZ   NL  

Velikost

váha 18-45 g, délka 90-123 mm

Popis

Rozlišení zbývajících tří druhů našich myšic (podrodu Sylvaemus) někdy činí problémy i zkušeným zoologům. Jejich tělesné rozměry se totiž vzájemně překrývají (v závislosti na stáří, pohlaví i obývaném stanovišti), a rovněž zbarvení bývá proměnlivé. Myšice lesní je z nich největší a spolehlivě můžeme určit pouze jedince s délkou zadní tlapky nad 24 mm (mladá zvířata a samice však mají často LTp i pod touto hranicí v rozpětí hodnot myšice křovinné). Podobně je tomu s ocasem, který je u dospělých jedinců stejně dlouhý, nebo spíše delší než tělo (u mláďat činí délka ocasu asi 90-95 % délky těla) a lze na něm napočítat 180-230 kroužků zrohovatělé pokožky. V dospělosti má myšice lesní poměrně výrazné zbarvení, ve kterém ryšavě hnědý až kaštanový odstín na hřbetě a bocích odděluje ostrá hranice od téměř čistě bílého břicha. Na hrdle mívá velkou žlutou skvrnu, která se na vnitřní straně předních končetin napojuje na tmavší zbarvení boků. U mladých jedinců přechází světle šedohnědé zbarvení hřbetu a boků do šedobílé spodní strany těla bez zřetelnějšího ohraničení. Na hlavě má nápadné korálkově černolesklé oči o průměru asi 5 mm a velké, lysé ušní boltce. Jako u všech myšic se dá kůže z ocasu snadno stáhnout (přizpůsobení umožňující uniknout při napadení predátorem) a obnažený kus ocasu brzy zaschne, ulomí se (někdy si ho myšice údajně i samy odkousnou) a už nedoroste, zůstává pahýlovitý.

Ekologie

Žije nočním způsobem života, výborně šplhá po stromech, kde si vyhledává potravu-semena, žaludy, bukvice... Menší část potravy tvoří zelené části rostlin a houby, ale až 1/4 tvoří živočišná složka, zejména hmyz a jeho larvy. Vyskytuje sena celém území naší republiky ve všech typech lesů a vystupuje i do hor až po horní hranici lesa. Občas ji najdeme i v křovinatých porostech poblíž lesních porostů nebo v parcích. Jiná prostředí obývá jen výjimečně. Na zimu si střádá zásoby v dutinách stromů, ptačích budkách nebo jiných přirozených úkrytech. Zde může přezimovat i více jedinců pohromadě. Rozmnožovací sezóna začíná velmi brzy, obvykle již od února nebo března, poslední vrhy spadají do října až listopadu. K rozmnožení dochází 2-3 krát ročně. Samice rodí po 21-23 dnech obvykle 4-7 mláďat. Mláďata kojí dva týdny, ve třech týdnech se osamostatňují a 6-8 týdnech pohlavně dospívají. V přírodě se dožívají 18 měsíců, v zajetí dva až tři roky.

Rozšíření

Žije od východní Francie, Itálie a jižní Skandinávie po Ural, Kavkaz, Malou Asii a Blízký východ, ostrůvkovitě se vyskytuje v jižní Anglii, Pyrenejích a na mnoha ostrovech.

U nás se na příhodných biotopech, v horách vystupuje vysoko nad horní hranici lesa (např. Krkonoše – Sněžka, 1602 m n.m.).

Chov

Pro chov myšic bude vhodné terárium nebo větší vitrína. o rozměru 90x50x70 cm DxŠxV. Terárium musí být velmi dobře zabezpečené, myšice jsou velmi pohyblivá a mrštná zvířátka a dokáží z uniknou i malou škvírou. Terárium umístíme na klidném místě, kde nebudou zvířata příliš vyrušována, vhodné také není přílišné kolísání teploty. V zimním období je můžeme umístit do místnosti nižší teplotou. Dovnitř nainstalujeme větve, kameny, kusy kůry a na dno může dát listí, lesní hrabanku, písek. Zapomenout nesmíme na malé budky z prken, dobře poslouží i skořápky z kokosových ořechů. Některé boudy můžeme zavěsit i na větve. Při dobré péči a zejména při dostatku klidu se mohou myšice bez větších obtíží rozmnožovat. Krmení je stejné jako u myšky drobné.
Při odchytu v teráriu nesmíme myšice chytat za ocas, všechny druhy mají schopnost stáhnou pokožku z ocasu, tento pahýl pak zaschne a následně upadne. V podstatě stejně se chovají i jiné druhy myšic.

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha
Kořínek M. (2000): Velká kniha pro chovatele savců, RUBICO s.r.o., Olomouc

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Pest Information Wiki [Apodemus_flavicollis]

Pest Information Wiki [http://wiki.pestinfo.org] [jako Apodemus flavicollis (Melchior)]
Datum citace: 5. březen 2016
EN Fauna Europaea 2.4 [305583]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Apodemus flavicollis (Melchior, 1834)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [1892]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Apodemus flavicollis (Melchior, 1834)]
Datum citace: 3. srpen 2018
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Apodemus flavicollis Melchior, 1834]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Apodemus flavicollis (Melchior, 1834)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Jména (nepotvrzené) - 36
Přidat záznam o pozorování
Komentáře