CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

sysel obecný
Spermophilus citellus (Linnaeus, 1766)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Rodentia - hlodavci »  čeleď Sciuridae - veverkovití »  rod Spermophilus - sysel »  podrod Spermophilus

Vědecká synonyma

Citellus citellus (Linnaeus, 1766)

Další jména

= sysel slovanský

Obrázky


mládě

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

váha 240-340 g, délka 180-240 mm

Popis

Vyznačuje se kratším tělem na nízkých nohách, přiléhavým osrstěním (vypadá štíhlejší) a nedlouhým, přiléhavě osrstěným ocasem. Také zadní chodidla má z velké části pokryta chlupy. Zbarvení je na hřbetě žlutohnědé, rezavohnědé nebo pískově šedožluté s nejasnými světlými skvrnami, spodina těla bývá jednobarevně žlutá, jenom brada, krk a také úzké proužky kolem velkých černých očí jsou bílé. Ušní boltce jsou malé, jen částečně vystupující ze srsti.

Rozšíření

Vyskytuje se v jihovýchodní a střední Evropě (nejvíce na západ zasahuje do Čech) a dále i v Malé Asii. Do střední Evropy pronikl zřejmě poměrně pozdě, můžeme-li soudit podle materiálů z archeologických nalezišť, pak až v nejrannějším středověku. Během posledních několika desetiletí však na mnoha místech vymizel a jeho výskyt získal silně ostrůvkovitý charakter.

Zatímco v 50. letech 20. století obýval kulturní step téměř všude v nižších až středních polohách ČR (do 500-700 m n. m.) a byl pronásledován jako zemědělský škůdce, nyní se řadí k našim nejvzácnějším savcům. Počet známých současných lokalit nepřevyšuje tři desítky a stále ubývá. Jsou ostrůvkovitě rozmístěny v západních, severních, středních i jižních Čechách a na střední i jižní Moravě. Příčiny nápadného ústupu nejsou zcela zřejmé, bezpochyby jde o důsledek působení řady faktorů počínaje proměnami v charakteru krajiny a konče změnou zemědělského hospodaření (velkoplošné kultury, zarůstání cest, mezí a úhorů), opomenout nelze ani možné vnitrodruhové příčiny (např. oscilace areálu).

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Zařazené taxony

Počet záznamů: 4

poddruh Spermophilus citellus citellus (Linnaeus, 1766) - sysel obecný středoevropský

Spermophilus citellus citellus - 000000000101000

poddruh Spermophilus citellus gradojevici (Martino, 1929)
poddruh Spermophilus citellus istricus (Kalinesku, 1934)
poddruh Spermophilus citellus martinoi (Peshchev, 1955)

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305739]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Spermophilus citellus (Linnaeus, 1766)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [20472]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Spermophilus citellus (Linnaeus, 1766)]
Datum citace: 3. srpen 2018
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Spermophilus citellus Linnaeus, 1766]
Datum citace: 5. prosinec 2008
DE Zootier-Lexikon [253:ziesel&Itemid=272]

Dollinger P.: Zootier-Lexikon
Datum citace: 21. listopad 2018
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Spermophilus citellus (Linnaeus, 1766)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře