CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

čeleď

kočkodanovití
Cercopithecidae

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Primates - primáti »  nadčeleď Cercopithecoidea - úzkonosé opice

Obrázky

Papio hamadryas - pavián pláštíkový

Papio hamadryas - pavián pláštíkový

Autor: Ivan Mikšík

Cercocebus torquatus - mangabej rudohlavý

Cercocebus torquatus - mangabej rudohlavý

Autor: zbyněk špringer

Cercopithecus diana - kočkodan Dianin

Cercopithecus diana - kočkodan Dianin, samice

Autor: Michal Sloviak
Kočkodanovití jsou rozšíření v teplých oblastech Afriky a Asie. Žijí pozemním i stromovým způsobem života, obvykle ve větších tlupách. Uvnitř skupin panuje přísná hierarchie. Mají denní aktivitu. Živí se rostlinou potravou nebo jsou všežraví. Někteří mají dlouhý ocas, jiní jej mají redukovaný. Někdy jsou vyvinuty sedací mozoly a lícní torby. U některých druhů zduří a zčervenají při říji samicím vnější pohlavní orgány. Březost je poměrně dlouhá a trvá okolo 150-200 dnů. Samice rodí jediné mládě. Ta se mohou rodit po celý rok, období porodů není většinou nijak vyhraněné. Mládě se přidržuje matčiny srsti na břiše a samice je nosí stále s sebou. Péče o mláďata je velmi dlouhá. Samice některých druhů je kojí až jeden a půl roku. Pohlavně dospívají ve 3-6 letech. Mnohé druhy jsou velmi otužilé a vyskytují se i ve vysokohorských oblastech nebo v méně příznivých klimatických podmínkách. Někteří zástupci této skupiny se velmi často chovají v zajetí.

Zajímavosti

Primáti trpí celou řadou parazitárních (např. měňavky rodu Entamoeba, giardie, vakovky Balantidium coli, motolice - Paragonymus, Schistosoma, Watsonius, tasemnice - Hymenolepis, Spirometra, Taenia, Multiceps, Echinococcus, vrtejši - Prosthenorchis, hlístice-háďáta Strongyloides, zubovky Oesophagostomum, tenkohlavci Trichuris, kapilárie, roupi a další), bakteriálních (tuberkulóza - Mycobacterium sp., schigelióza - Schigella dysenteriae, salmonelózy - Salmonela sp., Klebsiela pneumoniae, yersinia, tetanus, leptospiróza, listerióza, pseudomonádové infekce...) a virových chorob (např. herpes virové infekce, neštovice, žloutenka typu A i B, Marburgská horečka, zánět mozkových blan, chřipka, příušnice atd.). Nebezpečná je možnost přenosu těchto onemocnění ze zvířat na člověka a opačně.

Literatura

Kořínek M. (2000): Velká kniha pro chovatele savců, RUBICO s.r.o., Olomouc

Poslední zpracované profily

Macaca sylvanus (Linnaeus, 1758) - magot
Cercopithecus hamlyni Pocock, 1907 - kočkodan Hamlynův
Chlorocebus aethiops (Linnaeus, 1758) - kočkodan obecný
Erythrocebus patas (Schreber, 1775) - kočkodan husarský
Macaca fuscata (Blyth, 1875) - makak červenolící
Papio hamadryas (Linnaeus, 1758) - pavián pláštíkový
Macaca mulatta (Zimmermann, 1780) - rhesus
Cercopithecidae - kočkodanovití

Zařazené taxony

Počet záznamů: 2

podčeleď Cercopithecinae - kočkodani
podčeleď Colobinae - hulmani

Odkazy a literatura

CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Cercopithecidae]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře