CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

rejsek horský
Sorex alpinus Schinz, 1837

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Soricomorpha »  čeleď Soricidae - rejskovití »  rod Sorex - rejsek

Vědecká synonyma

Sorex (Sorex) alpinus Schinz, 1837

Další jména

= rejsek alpský
= rejsek krtonohý

Téměř ohrožený NT

Obrázky

Sorex alpinus - rejsek horský

Autor: Hana Vlková

Sorex alpinus - rejsek horský

Autor: Hana Vlková

Sorex alpinus - rejsek horský

Autor: Hana Vlková

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

váha 5-14 g, délka 60-80 mm

Popis

Od ostatních našich rejsků ho snadno poznáme podle zbarvení. Celé tělo – na hřbetě, bocích i na břiše – má jednobarevný černošedý tón, od něhož se odlišují pouze chodidla a ocas. Tlapky mají totiž barvu světlou, někdy až růžovou, a ocas, stejně dlouhý jako tělo, je kontrastně černobílý – navrchu tmavý a vespod světlý. Záměnu s melanickými (tj. černě zbarvenými) jedinci rejsců (rod Neomys) lze vyloučit podle velikosti i délky zadního chodidla, celkového vzhledu a úpravy zadních končetin i ocasu.

Rozšíření

Naše území leží na severozápadním okraji areálu rozšíření druhu. Vyskytuje se v Alpách, Smrčinách, Bavorském lese, polských Sudetech, Karpatech a v některých pohořích na Balkáně; v Harzu a Pyrenejích (pokud se tam vůbec vyskytoval) byl zřejmě vyhuben.

U nás je jako reliktní druh známý z pohraničních hor od jižního cípu Českého lesa po Novohradské hory, v centru Českomoravské vrchoviny (Žďárské vrchy), v celém pásmu sudetských pohoří a vrchovin od Lužických hor po Oderské vrchy a v Karpatech od Moravskoslezských Beskyd přes Javorníky, Hostýnsko-vsetínské vrchy do Bílých Karpat.

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Přidat záznam o pozorování

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305489]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Sorex alpinus Schinz, 1837]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Sorex alpinus Schinz, 1837]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Sorex alpinus Schinz, 1837]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Taxony (nepotvrzené) - 3
Přidat záznam o pozorování
Komentáře