CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

bělozubka šedá
Crocidura suaveolens (Pallas, 1811)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Soricomorpha »  čeleď Soricidae - rejskovití »  rod Crocidura - bělozubka

Vědecká synonyma

Sorex suaveolens Pallas, 1811
Crocidura antipae Matschie, 1901
Crocidura aralychensis Saturnin, 1914
Crocidura ariadnae Pieper, 1979
Crocidura astrabadensis Goodwin, 1940
Crocidura balcanica Ondrias, 1970
Crocidura bogdanowii Tichomirov & Kortchagin, 1889
Crocidura bruecheri Lehmann, 1928
Crocidura caneae Miller, 1909
Crocidura cassiteridum Hinton, 1924

Další jména

= bělozubka arménská
= bělozubka gruzínská
= bělozubka světlá
= rejsek domácí
= rejsek nejmenší

Obrázky


mládě

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

váha 3-8 g, velikost 55-70 mm

Popis

Tělesnou velikostí se bělozubka šedá řadí k menším druhům rejskovitých. Na rozdíl od příbuzné bělozubky bělobřiché nemá spodní část těla výrazněji světlou. Na hřbetě sice převládá podobný hnědý nebo šedohnědý odstín, avšak břicho je šedavé, a někdy i tmavší, bez výrazného přechodu na bocích. Světlejší ocas je u kořene viditelně zesílený.

Ekologie

Bělozubka šedá je poměrně hojná na celém území naší republiky od nížin až po pahorkatiny i vyšší hory. Nejčastěji se vyskytuje na loukách, polích, zahradách a parcích i v bezprostřední blízkosti lidských obydlí a ve městech. Využívá štěrbiny mezi kameny, v zídkách i nory hlodavců a jiné přirozené úkryty, kde si staví z travin a listí kulovité hnízdo. Veliká je jako myš, od které se liší špičatým čumáčkem s větším počtem drobných, jehličkovitých, bíle zbarvených zubů, jemnou, sametovou, hnědě zbarvenou srstí. Ta je na břišní straně o něco světlejší a šedě zbarvená. V přírodě žijí samotářsky. Aktivní jsou i v zimě, kdy si potravu vyhledávají pod sněhem. Živí se hmyzem a jeho vývojovými stadii a ostatními bezobratlými, dokáží ulovit mláďata hlodavců a v nouzi požírají i jejich zdechliny. Semena a jiné části rostlin tvoří jen malou část jídelníčku.

Rozšíření

Obývá velké území od severní Afriky přes značnou část střední a jižní Evropy i střední Asii až po Koreu, Tchaj-wan a severovýchodní Čínu.

Vyskytuje se prakticky na celém našem území.

Chov

Bělozubky chováme ve skleněné nádrži o základně minimálně 40 x 70 cm a výšce 40 cm. Na dno použijeme směs lesní hrabanky nebo rašeliny, listí a mechu. V nouzi můžeme dát i vrstvu hoblin. Do nádrže umístíme malé budky nebo jiné úkryty, na šplhání použijeme kořeny a větve stromů a kameny. Přestože nejsou tak pohyblivé jako rejsci musí mít dostatek možností k pohybu. Terárium umístíme do místnosti, kde budou mít po většinu dne klid. V roce mohou mít až dva vrhy, samice je březí 27 dnů. Ve vrhu bývá průměrně 6-7 mláďat, samice je kojí asi čtyři týdny. Velmi zajímavý je způsob vodění mláďat v tomto období ta se zakousnou do kořene ocasu samice, další se zachytí ocasu předchozího a vytvoří karavanu. V takovém zástupu opouští hnízdo a matka je převádí na nové místo. Dospívají nejpozději do příštího jara. Bělozubky se dožívají většinou do dvou let.
V zajetí je krmíme hlavně krmným hmyzem (cvrčci, mouční červi, švábi), doporučuje se podávat i hmyz nasbíraný v přírodě. Občas můžeme nabídnout myšata, žížaly a v nouzi i kousky libového masa. Potravu doplňujeme vitamínovými a minerálními preparáty. Jako všichni ostatní drobní hmyzožravci nesnesou delší hladovění. Krmíme je několikrát denně (minimálně však dvakrát) a potravu předkládáme ve větším množství než sežerou. K dispozici musí mít neustále misku s vodou.

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha
Kořínek M. (2000): Velká kniha pro chovatele savců, RUBICO s.r.o., Olomouc

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305478]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Crocidura suaveolens (Pallas, 1811)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [29656]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Crocidura suaveolens (Pallas, 1811)]
Datum citace: 3. srpen 2018
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Crocidura suaveolens Pallas, 1811]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Crocidura suaveolens (Pallas, 1811)]
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Crocidura gueldenstaedtii (Pallas, 1811)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Jména (nepotvrzené) - 6
Přidat záznam o pozorování
Komentáře - 1