CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

kata jedlá
Catha edulis (Vahl) Forsskal ex Endl.

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Celastrales - jesencotvaré »  čeleď Celastraceae - jesencovité »  rod Catha - kata

Vědecká synonyma

Celastrus edulis Vahl

Málo dotčený LR/lc
Catha edulis (Kat, Čat,) je důležitou rostlinou v Jemenu, Etiopii, Džibuti a v Somálsku, v menší míře i v Eritreji a Keni. Keř bývá vysoký do 5 m, na polích je menší z důvodu snažší sklizně. Listy, hlavně vrcholové mladé výhony se žvýkají a droga (Cathin) v nich obsažená vyvolává příjemný pocit uvolnění a relaxace. U řidičů prodlužuje dobu aktivní činnosti ovšem na úkor pozornosti. V teplých oblastech snižuje pocit horka a odstraňuje pocit hladu.
Zvláště se jí daří na etiopské vysočině v chladnějších a vlhčích oblastech. Z Etiopie se vyváží do okolních států, někdy i do Evropy do zemí se silnou etiopskou nebo somálskou komunitou. Listy se dají žvýkat pouze čerstvé.

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře