CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

kočka bažinná
Felis chaus Schreber, 1777

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Carnivora - šelmy »  čeleď Felidae - kočkovití »  rod Felis - kočka

Vědecká synonyma

Chaus chaus
Felis chaus maimanah Zukowsky, 1915

Další názvy

= kočka rysová
= rys bahenní
= rys bažinný
= rysec bažinný

Obrázky


Velikost

Hmotnost až 16 kg, délka těla 50-75 cm, ocas měří 25-29 cm

Popis

Tato poměrně velká kočka se vyznačuje se postavou podobnou ostatním kočkám, kdežto delší nohy, kratší ocas a další znaky připomínají zase spíše rysy, její starší název je rysec bažinný. Zbarvená je okrově až žlutošedě bez nápadné kresby.

Ekologie

V přírodě je rozšířena na mnoha stanovištích, v oblibě má porosty v okolí řek a jezer, ale nevyhýbá se ani sušším křovinatým oblastem a často ji najdeme i v okolí lidských sídlišť. V potravě převažují malí savci a ptáci, na kořist číhá nebo se jí zmocňuje skokem. Aktivní je v noci někdy i přes den, jako úkryty využívá skalní rozsedliny, přirozené dutiny a nory jiných savců. Velmi dobře skáče, plave i šplhá, přesto ji většinou zastihneme na zemi.
Březost trvá 66 dnů, rodí 3-5 mláďat. Mláďata 2-2,5 měsíce sají mléko, po čtyřech týdnech však již začínají přijímat pevnou stravu. Ve třech až pěti měsících je můžeme bez problémů odstavit. Dospívají ve druhém roce života. Dožívá se okolo 15 let.

Rozšíření

Afrika v okolí Nilu, od Malá Asie až po Kavkaz, Vietnam a Srí Lanku

Felis chaus affinis - podhimálájský region
Felis chaus fulvidina - Vietnam
Felis chaus chaus - od řeky Jordán, severní Mezopotámie po Kavkaz, pouště v okolí Kaspického moře a Aralského jezera
Felis chaus kelaarti - jižní Indie a Srí Lanka
Felis chaus kutas - Severní Indie a Pákistán
Felis chaus nilotica - okolí dolního Nilu, Egypt

Chov

Kočky chováme v páru nebo jednotlivě. Pro jejich chov postačuje venkovní voliéra o rozměru 3x5x2,5 m. Asi 1/3 voliéry má být zhotovená z prken a zastřešená tak, aby zde kočky měly stín a závětří. Oplocení zhotovíme z pletiva s oky 4x4 cm, většími oky mohou prolézt koťata. Zabezpečení proti odhrabání není nutné, plně postačí podezdívka hluboká 15-20 cm. Základním vybavením klece jsou vodorovně umístěné klády a větve. V zastřešené části umístíme co nejvýše zateplené boudy s předsíňkou o rozměru 70-80x60x60 cm s vchodem 25x25 cm. Pro kocoura stačí jedna budka, pro samici alespoň dvě a pro pár zvířat musí být nejméně 2-3. Nesmíme zapomenout na silnou větev umístěnou ke vchodu do boudy, aby k ní měla zvířata snadný přístup. Na zem můžeme umístit duté kmeny jako prolézačky. Vhodné jsou i dřevěné palandy rozmístěné v různých výškách po kleci, které zvířata ráda využívají k odpočinku.
Naše podnebí snáší bez velkých obtíží. Stejně jako u ostatních koček je nutné nová zvířata spojovat velmi opatrně, zvířata raději umístíme vedle sebe v samostatných ubikacích, aby se seznámila a teprve po několika dnech až týdnech je pod dozorem pustíme spolu. Chováme je v páru nebo odděleně, nám se osvědčilo ponechat celý pár spolu i v době odchovu mláďata, je však možné, že někteří kocouři mohou kočku vyrušovat a mláďata zabít. K odchovům dochází v našich podmínkách obvykle v jarních měsících. Kočce zajistíme dostatek klidu a zbytečně ji nevyrušujeme. Kontrolu mláďat neprovádíme dříve než po čtrnácti dnech v případě, že samice sama opustí boudu s mláďaty. Ve třech až pěti měsících je můžeme bez problémů odstavit.
Kočkám bažinným podáváme na krmení myši, potkany, morčata, králíky, slepice, kuřata,vnitřnosti a libové maso. Maso můžeme podávat i namleté s menším množstvím mleté mrkve, salátu, klíčeného obilí, vejci a přídavkem vitamínů a minerálií. Na jeden kus se podává dávka o hmotnosti 0,5-1 kg. U těchto koček jsme se nesetkali s onemocněním osteodystrofia fibrosa, které je velmi běžné u divokých koček. Proto jim můžeme podávat hovězí maso ve stejném poměru jako biologické krmení, v době odchovu mláďat však raději maso stáhneme na minimum. Jako přídavek můžeme podávat suchary pro kočky, ne všechna divoká zvířata jsou ochotna je přijímat. Krmení podáváme ohřáté na pokojovou teplotu jednou denně, jednou až dvakrát týdně zařadíme půst. Při velkých mrazech rozdělíme krmení na dvě části, zmrzlá potrava by mohla způsobit kočkám vážné potíže. Samice v době odchovu mláďat a koťata do půl roku krmíme 2-3 krát denně. Starší koťata až do jednoho roku krmíme 2x denně.

Literatura

Kořínek M. (2000): Velká kniha pro chovatele savců, RUBICO s.r.o., Olomouc

Mezitaxonové vztahy

parazit: Haemaphysalis canestrinii (Supino, 1897) - klíšť Canestriniho, Haemaphysalis spinigera Neumann, 1897 - klíšť trnitý

Podřízené taxony

Počet záznamů: 9

poddruh Felis chaus affinis Gray, 1830
poddruh Felis chaus chaus Schreber, 1777
poddruh Felis chaus fulvidina Thomas, 1929
poddruh Felis chaus furax de Winton, 1898

Felis chaus furax

poddruh Felis chaus kelaarti Pocock, 1939
poddruh Felis chaus kutas Pearson, 1832
poddruh Felis chaus nilotica de Winton, 1898
poddruh Felis chaus oxiana Heptner, 1969

Felis chaus oxiana

poddruh Felis chaus prateri Pocock, 1939

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305359]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Felis chaus Guldenstaedt, 1776]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Felis chaus Schreber, 1777]
Datum citace: 5. prosinec 2008
DE Zootier-Lexikon [142:rohrkatze-felis-chaus&Itemid=247]

Dollinger P.: Zootier-Lexikon
Datum citace: 21. listopad 2018
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Felis chaus Güldenstaedt, 1776]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře