CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

čeleď

klíšťatovití
Ixodidae Koch, 1844

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Arachnida - pavoukovci »  řád Ixodida - klíšťata »  podřád Ixodina

Taxonomie

Počet druhů je 650.

Velikost

2 mm - 1cm. Nasáté jsou mnohem větší.

Popis

Jsou to ploší roztoči a mají velmi tvrdý povrch těla. Hřbetní destička bývá vzorkovaná, u samečků je přirostlá a pokrývá celé tělo. Samice a nedospělí jedinci mají štítek pouze na přední půlce těla. Měkký pružný zadeček pojme velké množství krve, nasáté z libovolného živočicha, kterého klíště objeví. Zbarvení kolísá od žluté přes červenou až do černohnědé. Některé druhy mají velmi ozdobné zbarvení.

Ekologie

Po páření se musí samice napít krve a teprve potom mohou klást hromádky vajec na rostlinstvo. Z vajec se rodí šestinohé larvy. ty šplhají po trávě a napadají kolemjdoucí hostitele (drobné savce, ještěrky a ptáky). Larva se krmí několik dní. Poté odpadá od hostitele a svléká se. V tomto státdiu má již osm nohou. Nymfy opět napadají dalšího hostitele (velké savce jako jeleny, psy a skot) a živí se několik dní. Poté odpadnou, svlékají se. Po svléknutí dospějí. Na člověku sají všechna stádia.

Význam

Četná klíšťata jsou přenášeči chorob. Přenášejí je na domácí zvířata (ovce, skot, koně a drůbež). Na lidi přenášejí také virové choroby (např. encefalitidu, lymskou boreliózu, horečku Skalnatých hor a podobná týfus připomínající onemocnění.

Potrava: krev

Rozšíření

Celý svět, v závislosti na ptácích, savcích a některých plazech.

Literatura

McGalvin G. C. (2000): Hmyz, pavoukovci a jiní suchozemští členovci, Dorling Kindersley Limited, London

další informace:
http://natura.eri.cz/natura/1996/11/9611...

Podřízené taxony

Počet záznamů: 5

podčeleď Bothriocrotoninae Klompen, Dobson & Barker, 2002
podčeleď Eschatocephalinae
podčeleď Haemaphysalinae
podčeleď Hyalomminae
podčeleď Ixodinae

Odkazy a literatura

CZ Kůrka A. (2005): České názvy živočichů VI. Pavoukovci (Arachnida). II. roztoči (Acari), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha [jako Ixodidae Koch 1844]
Datum citace: 2. červen 2013

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře