CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

tchoř tmavý
Mustela putorius Linnaeus, 1758

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Carnivora - šelmy »  čeleď Mustelidae - lasicovití »  rod Mustela - lasice

Vědecká synonyma

Putorius putorius

Další názvy

= kuna tchoř

Obrázky


mládě


lebka


Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

váha 0,5-2 kg, délka 30-48 cm

Popis

Tchoři jsou středně velké lasicovité šelmy se zavalitější postavou na krátkých, slabých končetinách, takže se při chůzi břichem dotýkají téměř podkladu. Oči mají malé, uši krátké zakulacené a ocas nepřesahuje polovinu délky těla (30-40%). Tchoře tmavého snadno rozeznáme podle zbarvení – je celkově tmavohnědý s prosvítající nažloutlou podsadou, na břišní straně těla bývá až černý. Velké bílé plochy na hlavě vytvářejí s hnědými skvrnami typickou pestrou masku. Ocas je rovněž tmavý, nanejvýš se světlou špičkou. Tchoři se vyznačují silně vyvinutými řitními žlázami, jejichž výměšek v případě ohrožení vypouštějí k zastrašení pronásledovatele. Samice mají 3-5 párů mléčných bradavek. Při určování je možná záměna se zdivočelou fretkou (Mustela putoius f. furo), v přírodě také zřejmě existují prakticky nerozeznatelní kříženci fretky a tchoře tmavého (jejich výskyt je možná mnohem častější, než se předpokládá).

Ekologie

Vyhledává vlhčí biotopy v okolí vodních toků, okraje lesů, ale nevyhýbá se ani blízkosti lidských sídel. Je samotářský, aktivní je v noci, zejména navečer a za svítání. Loví hlodavce, žáby, ptáky, požírá i ptačí vejce, měkké ovoce a hmyz. K páření dochází od března do května, samice je březí 40-43 dnů a rodí až 12 mláďat, obvykle však méně. Mláďata jsou slepá 4-5 týdnů, matka je kojí více než jeden měsíc. Ve třech až čtyřech měsících opouští matku, dospívají do jednoho roku života. Chov je podobný jako u fretky.

Možné záměny

Je téměř nezaměnitelný s jinou naší lasicovitou šelmou, výraznou obličejovou maskou se podobá tchoři stepnímu, je však mnohem tmavěji zbarvený a má černý i kořen ocasu.

Rozšíření

Je domovem ve velké části Evropy od Skotska a Walesu po Ural a Černé moře, na severu zasahuje do jižních oblastí Skandinávie a Finska.

Vyskytuje se na celém území ČR, dříve býval hojný, dnes je považován za druh méně běžný.

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mapy rozšíření

Podřízené taxony

Počet záznamů: 7

poddruh Mustela putorius anglia Pocock, 1936
poddruh Mustela putorius aureola Barrett-Hamilton, 1904
poddruh Mustela putorius caledoniae Tetley, 1939
poddruh Mustela putorius furo Linnaeus, 1758 - fretka

Mustela putorius furo - fretka

poddruh Mustela putorius mosquensis Heptner, 1966
poddruh Mustela putorius putorius Linnaeus, 1758
poddruh Mustela putorius rothschildi Pocock, 1932

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305328]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Mustela putorius Linnaeus, 1758]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Mustela putorius Linnaeus, 1758]
Datum citace: 5. prosinec 2008
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Mustela putorius Linnaeus, 1758]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře