CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

čeleď

tiplicovití
Tipulidae Latreille, 1802

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Diptera - dvoukřídlí »  nadčeleď Tipuloidea

Obrázky


Velikost

Jsou to druhy střední až velmi značné velikosti

Popis

Bez jednoduchých oček. Poslední anální žilka není zakřivena dozadu. Dva páry samčích pohlavních přívěsků.

Poslední článek čelistních makadel je bičíkovitý a mnohem delší než tři poslední články dohromady. Subkostální žilka končí v žilce R1 náhlým zakřivením svého zakončení. Tykadla mají 12 nebo 13 článků, zřídka více. Nosec je zpravidla vyvinut. Samci jsou dichoptičtí.

Křídelní žilnatina je dost bohatá. Prostředně až značně veliké druhy s velmi dlouhýma, tenkýma a neobyčejně snadno se odlamujícíma nohama.

Ekologie

Dospělé tiplice se zdržují hlavně na vlhkých a stinných lesních mýtinách, u potoků a podobně, kde z květů nasávají nektar.
Válcovité a hlinitě zbarvené larvy tiplic jsou saprofágní nebo fytofágní, mají hlavu částečně zatažitelnou do předohrudi a žijí na velmi vlhkých místech, v zemi nebo v trouchu stromů a ve starém dřevě. Mají silně vyvinutá kusadla i čelisti a jsou ampfipneustické nebo metapneustické. Larvy některých druhů jsou při rozmnožení vážnými škůdci. Napadají hlavně kořenové části rostlin, klíčící rostliny, zeleninu, ale také jetel, len, trávy, obilniny ve vlhkých a rašelinných polohách, dokonce i klíčící mladé stromky, které ohryzávají těsně nad zemí. Při náhodném zavlečení mohou působit i značné škody ve sklenících.

Rozšíření

Jsou rozšířeny po celém světě, hlavně v tropických a subtropických krajinách.

Zajímavosti

Tiplice jsou nápadné a pro své neobyčejně dlouhé nohy velmi dobře známí dvoukřídlí. Samečkové bývají menší než samičky. Tykadla mohou někdy dosahovat velmi značné délky a mají normálně 6-16 článků. Lidé se tohoto hmyzu často zcela bezdůvodně obávají, přestože jejich ústní ústrojí nejsou upravena k bodání.

Literatura

Obenberger, Jan: Entomologie V, Praha, 1964

Zařazené taxony

Počet záznamů: 4

podčeleď Ctenophorinae Kertézs, 1902
podčeleď Dolichopezinae Kertész, 1902
podčeleď Tipulinae Latreille, 1802

Fosilní taxony

rod Macalpina Krzemiński & Teskey, 1987

Odkazy a literatura


Použité zdroje

Oosterbroek P.: Catalogue of the Craneflies of the World
[Datum citace: 08. červenec 2008]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře - 1


Vysvětlivky

vyhynulý druh/skupina