CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

čeleď

válečkovití
Cylindrotomidae Schiner, 1863

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Diptera - dvoukřídlí »  nadčeleď Tipuloidea

Vědecká synonyma

Cylindrotomaeformes Schiner, 1863
Cylindrotomaeformia Osten Sacken, 1865
Cylindrotomiidae Labandeira, 1994
Cylindrotomina Osten Sacken, 1869
Cyttaromini Meunier, 1915
Cyttaromyini Alexander, 1928

Další jména

= válečkovicovití

Popis

Poslední článek makadel je kratší a nejvýše tak dlouhý nebo o něco delší než dva předcházející články dohromady. Subkostální žilka končí v žilce kostální a je zpravidla na konci vidlicovitá, přičemž dolní větévka této žilky je spojena jakožto Sc2 s žilkou R1. Dvě větévky žilky radiální dosahují až k okraji křídla, což vzniklo ze zřejmého splynutí žilek R1 se spojenou žilkou R2+R3, vzácněji jsou žilky R2 a R3 oddělené; v tomto případě okraje křídla dosahují tři větévky žilky radiální. Žilka Rs je dlouhá a vychází z místa blíže středu křídla. Tykadla mají 6-16 článků, zřídka více; zpravidla mají 14-16 článků. Holeně mají na konci ostruhy. Ve zbarvení převládají žluté a našedlé tóny. Čeleď s nečetnými druhy.

Ekologie

Larvální vývoj ve vodě nebo půdě. Samičky kladou vajíčka do paždí listů vodních nebo suchozemských rostlin. V naší fauně 4 rody se čtyřmi druhy.

Zařazené taxony

Počet záznamů: 2

podčeleď Cylindrotominae van der Wulp, 1877
podčeleď Stibadocerinae Hennig, 1950

Odkazy a literatura


Použité zdroje

Oosterbroek P.: Catalogue of the Craneflies of the World
[Datum citace: 15. červenec 2008]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře - 1