CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

čeleď

obalečovití
Tortricidae Latreille, 1802

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Lepidoptera - motýli »  nadčeleď Tortricoidea

Obrázky

Tortrix viridana - obaleč dubový

Tortrix viridana - obaleč dubový

Autor: František ŠARŽÍK

Acleris forsskaleana - obaleč javorový

Acleris forsskaleana - obaleč javorový

Autor: Andrej Makara

Pandemis dumetana - obaleč kopřivový

Pandemis dumetana - obaleč kopřivový

Autor: Zoran Bozovic

Popis

Malí motýli s rozpětím 7 - 29 mm. Charakteristickým znakem je tvar předních křídel, která jsou široce obdélníkovitého nebo lichoběžníkovitého tvaru. Zadní křídla jsou podobně lichoběžníkovitá. Přední křídla bývají pestrá s nápadnou kresbou, zadní šedavá nebo hnědavá bez kresby, třásně křídel krátké. Tykadla jsou nitkovitá, sosák bývá dobře vyvinutý, poslední článek makadel vždy velmi krátký, střední článek při pohledu ze strany trojúhelníkovitý. Zadní holeně nesou dva páry ostruh. U některých druhů je pohlavní dimorfismus. Imaga jsou aktivní hlavně večer, některá za soumraku nebo ve dne. Housenky jsou válcovité s drobnými bradavkami na těle, z nichž vyrůstají chloupky. Mají tři páry noh a pět párů panožek. Žijí nejčastěji mezi spředenými listy, které někdy trubičkovitě stáčejí, a kde se i kuklí. Některé housenky žijí v plodech, pupenech, dřeni větví, pod kůrou nebo i v zemi, v listí apod. Před kuklením si předou kokony, ze kterých se kukly před líhnutím vysouvají. Některé druhy patří k významným škůdcům rostlin.
V ČR bylo zjištěno 467 a v SR 499 druhů.

Literatura

Bělín V. (2003): Noční motýli České a Slovenské republiky, Kabourek, Zlín

Podřízené taxony

Počet záznamů: 5

podčeleď Tortricinae Latreille, 1802
podčeleď Chlidanotinae
podčeleď Olethreutinae Walsingham, 1895

Tortricidae incertae sedis

rod Choristis Turner, 1945
rod Heliocosma Meyrick, 1881

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Taxony (nepotvrzené) - 4
Komentáře