CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

vydra říční
Lutra lutra (Linnaeus, 1758)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Mammalia - savci »  řád Carnivora - šelmy »  čeleď Mustelidae - lasicovití »  rod Lutra - vydra

Vědecká synonyma

Lutra vulgaris

Další jména

= vydra evropská

Téměř ohrožený

Obrázky

Lutra lutra - vydra říční

Autor: Richard Ford

Lutra lutra - vydra říční

Autor: Richard Ford

lebka

Lutra lutra - vydra říční

Autor: Pavel Zuber

Lutra lutra - vydra říční

Autor: Pavel Zuber

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

váha 2-6,5 kg, délka 57-80 cm

Popis

Je přizpůsobena k životu ve vodě. Její protáhlé válcovité tělo klade při plavání menší odpor a dlouhý (asi 50 % délky těla), u kořene zesílený svalnatý ocas slouží jako kormidlo. Nohy má krátké, nepříliš vhodné k rychlému pohybu po zemi, a mezi prsty opatřené plovací blánou. Ušní boltce se ukrývají v srsti, nosní a ušní otvory pod vodou uzavírá zvláštní záhyb kůže. Srst je velmi kvalitní, přiléhavá a s jemnou a hustou podsadou, na břiše připadá na 1 cm2 téměř 50 000 chlupů. Zbarvení je převážně kávově hnědé, pouze krk a spodní část těla mají světle šedivý až bílý odstín. Dlouhé hmatové chlupy na čenichu umožňují orientaci v kalné vodě či při prolézání nor. Samice mají 2-3 páry mléčných bradavek.

Ekologie

Obývá nejrůznější typy vodního prostředí od potůčků, řek až po rybníky a jezera s čistou vodou. Loví především ryby, raky, hmyz a požírá i hlodavce, ptáky, obojživelníky a hmyz. Na březích vod si vyhrabává nory, které mají východ umístěný pod vodou. Na velkém teritoriu, které může zahrnovat i s vedlejšími přítoky 20-50 km vodního toku má ještě několik dalších nor. Aktivní je především v noci, jen v zimním období ji můžeme zastihnout i ve dne. Teritoria si označuje hromádkami trusu, který odkládá na viditelná místa. Žije samotářsky, někdy lze zastihnout na jednom území více vyder, většinou jde o samce a několik samic nebo jejich mláďat. V období rozmnožování jsou samci vůči sobě nevraživí. K páření dochází po celý rok, nejčastěji však v únoru až dubnu, mláďata se rodí převážně od dubna do května. Vlastní březost trvá 59-63 dní, ale může se prodloužit na 9-10 měsíců. Dožívají se 15-20 roků. Chov je podobný jako u vydry malé.

Rozšíření

Obývá celou Evropu a značnou část Asie po severní Írán, Přední i Zadní Indii a některé ostrovy (Sumatru, Tchaj-wan, Japonsko).

U nás byla hojná do počátku 20. století, avšak neúprosné pronásledování pro kožešinu i škody na rybách, a posléze regulace a znečištění řek téměř způsobily její vyhubení. Až během posledních dvou desetiletí její početní stavy opět vzrůstají a postupně se navrací do míst, odkud vymizela. Hlavně těžiště výskytu leží v pásmu hor a pahorkatin od Českého lesa přes Plzeňsko, Šumavu a jihočeské pánve na Českomoravskou vrchovinu, místy žije na Ohři, v severozápadních Čechách, na Podorlicku, na Dyji a v moravských Karpatech, přinejmenším migrující jedince však lze už zastihnout kdekoliv na vhodných tocích.

Literatura

Anděra M., Horáček I. (2005): Poznáváme naše savce, 2. doplněné vydání, Sobotales, Praha

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Mezitaxonové vztahy

kořist: Astacus astacus (Linnaeus, 1758) - rak říční, Pontastacus leptodactylus (Eschscholtz, 1823) - rak bahenní, Austropotamobius torrentium (Schrank, 1803) - rak kamenáč, Pacifastacus leniusculus (Dana, 1852) - rak signální, Faxonius limosus (Rafinesque, 1817) - rak pruhovaný

Mapy rozšíření

Zařazené taxony

Počet záznamů: 13

poddruh Lutra lutra angustifrons Lataste, 1885
poddruh Lutra lutra aurobrunnea Hodgson, 1839
poddruh Lutra lutra barang F. G. Cuvier, 1823
poddruh Lutra lutra chinensis Gray, 1837
poddruh Lutra lutra hainana Xu & Lu, 1983
poddruh Lutra lutra kutab Schinz, 1844
poddruh Lutra lutra lutra (Linnaeus, 1758)

Lutra lutra lutra - 000000000111

poddruh Lutra lutra meridionalis Ognev, 1931
poddruh Lutra lutra monticola Hodgson, 1839
poddruh Lutra lutra nair F. G. Cuvier, 1823

Lutra lutra nair - 000000000111

poddruh Lutra lutra nippon Imaizumi & Yoshiyuki, 1989
poddruh Lutra lutra roensis Ogillby, 1834
poddruh Lutra lutra seistanica Birula, 1913

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [305305]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Lutra lutra (Linnaeus, 1758)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Wilson D. E., Reeder D. M. (editors) (2005): Mammal Species of the World (MSW). A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed) [http://www.bucknell.edu/msw3] [jako Lutra lutra Linnaeus, 1758]
Datum citace: 5. prosinec 2008
DE Zootier-Lexikon [123:fischotter-lutra-lutra&Itemid=245]

Dollinger P.: Zootier-Lexikon
Datum citace: 21. listopad 2018
CZ Anděra M. (1999): České názvy živočichů II. Savci (Mammalia), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 147 pp. [jako Lutra lutra (Linnaeus, 1758)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře