CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

svalovec stočený
Trichinella spiralis (Owen, 1835)

říše Animalia - živočichové »  kmen Nematoda - hlístice »  třída Adenophorea »  řád Enoplida »  čeleď Trichinellidae »  rod Trichinella - svalovec

Obrázky

Trichinella spiralis - svalovec stočený

Autor: MUDr. Miroslav Förstl

Trichinella spiralis - svalovec stočený

Autor: MUDr. Miroslav Förstl

Trichinella spiralis - svalovec stočený

Autor: MUDr. Miroslav Förstl

Trichinella spiralis - svalovec stočený

Autor: MUDr. Miroslav Förstl

Trichinella spiralis - svalovec stočený

Autor: MUDr. Miroslav Förstl

Trichinella spiralis - svalovec stočený

Autor: MUDr. Miroslav Förstl

Ekologie

Z domácích zvířat (cyklus synantropní) parazituje především u prasat (Sus scrofa), vyskytne se ale také u psů (Canis familiaris), koček (Felis catus) a nově byl zjištěn výskyt dokonce u koní (Equus caballus). Člověk (Homo sapiens) je jen neefektivním a slepým článkem cyklu. Nákaza koluje především u divoce žijících masožravců a všežravců (cyklus přírodní, sylvatický). V Evropě jsou nejčastějšími hostiteli drobní Rodentia a divoká prasata (Sus scrofa), ale také lišky (Vulpes), tchoři (Mustela), jezevci (Meles), vlci (Canis lupus), medvědi (Ursinae).

Již druhý den po pozření infikovaného masa uvolněné larvy svalovce v submukóze tenkého střeva dospívají, kopulují a po dalších pěti dnech přichází na svět první živé larvy. Během až dvouměsíčního života jich viviparní samička uvolní 500–1500, nákaza hostitele je tedy vždy masivní! Střevní fáze onemocnění trvá zhruba týden a projevuje se jako bolesti břicha, zvracení a průjem. V migrační a svalové fázi larvy pronikají ze střeva do lymfy a krve, aby svou cestu ukončily po 2–3 dnech v příčně pruhovaných svalech. Zde se opouzdří, encystují v modifikovaných svalových buňkách, které jim zajistí výživu. Při napadení jiných tkání se cysta nevytvoří a larva je buď zlikvidována imunitním systémem, nebo se vrací do oběhu.
Průběh druhé, migrační a svalové fáze trichinelózy závisí na množství larev v organizmu. Projevuje se horečnatým stavem, únavou, otoky, vyrážkou, bolestmi v postižených příčně pruhovaných svalech i poruchami jejich funkce, pálením nebo bolestí očí, sníženou tolerancí ke stresu atd. Při masivní infekci a vysoké toxémii může trichinelóza i dnes končit smrtí.


Základní vyšetřovací metodou v masném průmyslu je dodnes postup zavedený již roku 1864 Rudolfem Virchowem. Na jatkách se používá tzv. kompresorium složené ze dvou silných skel rozdělených na 28 polí a opatřených šrouby pro vzájemné spojení a stlačení čerstvých vzorků svaloviny vyšetřovaných zvířat (nejčastěji z bránice). Při potřebě vyšetřit velké množství vzorků je volena koncentrační metoda trávicí a k vyšetření získaného sedimentu slouží trichinoskop.
Diagnostika trichinelózy se opírá o klinický stav, o údaj požití nekontrolovaného nedostatečně tepelně zpracovaného masa a stejně jako u ostatních tkáňových helmintóz o průkaz protilátek v krvi pacienta. V poslední době vzrůstá význam druhů trichinel se sylvatickým cyklem. Vedle T. spiralis jsou popsány druhy Trichinella britovi (pozor na vysokou odolnost k mrazu), Trichinella nativa, Trichinella nelsoni, Trichinella pseudospiralis, Trichinella murelli a Trichinella papue.

Při léčbě trichinelózy (trichinózy) se podává v první fázi onemocnění silné projímadlo a v obou fázích pak mebendazol nebo albendazol. Pro jejich protizánětlivé účinky je někdy terapie kombinována s kortikoidy.

Zajímavosti

Jako první si jich všiml roku 1835 student prvního ročníku medicíny v Londýně James Paget, ale objev publikoval pod názvem Trichina spiralis jeho profesor Robert Owen. Svalovec tu samozřejmě byl už dlouho předtím – archeoparazitologickým výzkumem byly zjištěny cysty svalovce v tkáních přes 3000 let starých.

Literatura

Citováno podle:
MUDr. Miroslav Förstl a kolektiv: Praktický atlas lékařské parazitologie [online]
[citováno 11.7.2006] http://camelot.lfhk.cuni.cz/parazitatlas...

Mezitaxonové vztahy

hostitel: Meles meles (Linnaeus, 1758) - jezevec lesní, Sus scrofa Linnaeus, 1758 - prase divoké, Rattus norvegicus (Berkenhout, 1769) - potkan, Homo sapiens Linnaeus, 1758 - člověk moudrý, Felis silvestris f. catus Linnaeus, 1758 - kočka domácí, ...

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [392712]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Trichinella spiralis (Owen, 1835)]
Datum citace: 9. březen 2012

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře