CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

vlasovec mízní
Wuchereria bancrofti

říše Animalia - živočichové »  kmen Nematoda - hlístice »  třída Secernentea »  řád Spirurida - spirury »  čeleď Onchocercidae »  rod Wuchereria - vlasovec

Vědecká synonyma

Filaria bancrofti

Obrázky

Wuchereria bancrofti - vlasovec mízní

Autor: MUDr. Miroslav Förstl

Wuchereria bancrofti - vlasovec mízní

Autor: MUDr. Miroslav Förstl

Wuchereria bancrofti - vlasovec mízní

Autor: MUDr. Miroslav Förstl

Popis

V dospělosti velmi tencí, ale až desítky centimetrů dlouzí červi žijí v lymfatických cévách, které mohou ucpat a způsobit vedle zánětů tak typické otoky, elefantiázy. Pro nemoc je charakteristická dlouhá doba do propuknutí poměrně pestré klinické manifestace choroby i její protrahovaný průběh. Procento bezpříznakových nosičů trvale žijících v oblastech výskytu je ale vysoké.

Ekologie

V subtropech a tropech rodí oplodněná samička (80–100 mm x 240–300 µm) této filárie v lymfatickém systému člověka právě takové larvy, mikrofilárie (230–290 x 6–8 µm). Ty bez svého nasátí komárem/mezihostitelem přibližně po deseti týdnech hynou. V těle přenašeče cirkulují z žaludku do hrudních svalů, dále do spodního pysku a právě odtud pak při dalším sání aktivně pronikají na kůži mezihostitele a skrze ni do cévního řečiště. Rostou a dospívají v lymfatických cestách.
Záhadou zůstává maximální výskyt mikrofilárií v krvi v nočních hodinách („Microfilaria nocturna“), což ale odpovídá maximu aktivity komárů. Den tráví mikrofilárie v plicních kapilárách a vyšetření krve tedy může být falešně negativní (cirkadiální rytmus se udrží i po změně časového pásma).

Literatura

Citováno podle:
MUDr. Miroslav Förstl a kolektiv: Praktický atlas lékařské parazitologie [online]
[citováno 11.7.2006] http://camelot.lfhk.cuni.cz/parazitatlas...
mikrofilárie

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře