CZ EN
HLEDAT  
Mapování druhů

Profil taxonu

druh

kutilka asijská
Sceliphron curvatum (F. Smith, 1870)

říše Animalia - živočichové »  kmen Arthropoda - členovci »  třída Insecta - hmyz »  řád Hymenoptera - blanokřídlí »  čeleď Sphecidae - kutilkovití »  rod Sceliphron - kutilka

Vědecká synonyma

Pelopaeus curvatus F. Smith, 1870 o

Další jména

= podušťák zakřivený

Obrázky


hnízdo


kukla

Velikost

15-25 mm

Ekologie

V Evropě žije především synantropně, hnízda si staví z vlhké hlíny. V každé buňce je jediná larva, jíž za potravu slouží několik ochromených pavouků. Hnízda se mohou nalézat přímo na budovách, ale i na vnitřním vybavení, na dveřích, pytlích, v různých látkách, na polystyrenu a dalších předmětech. Bývají obvykle ve skupinách od 5 do 20 kusů. V Evropě mívají pouze jedinou generaci.

Rozšíření

Tato kutilka původně obývala podhorské oblasti jižní a střední Asie (Indie, Pákistán, Afghánistán, Nepál, Tadžikistán, Kazachstán). Na konci sedmdesátých let byla nalezena v jihovýchodním Rakousku, odkud se dále šíří do dalších zemí střední a jižní Evropy (Maďarsko, Chorvatsko, Srbsko, Slovinsko, Itálie, Německo, Švýcarsko, Francie, Slovensko, ČR...). Na mnoha místech v Evropě má její výskyt invazivní charakter. Na našem území je doložený výskyt od roku 1995.

Na Biolibu probíhá mapování výskytu tohoto taxonu v České republice a pokud jste se s ním v přírodě setkali, rádi Vaše pozorování zaznamenáme do databáze mapování výskytu.

Přidat záznam o pozorování

Mapy rozšíření

Odkazy a literatura

EN Fauna Europaea 2.4 [196157]

de Jong, Y.S.D.M. (ed.): Fauna Europaea [http://www.faunaeur.org] [jako Sceliphron curvatum (F. Smith, 1870)]
Datum citace: 9. březen 2012
EN Šefrová H., Laštůvka Z. (2005): Catalogue of alien animal species in the Czech Republic, Acta univ. agric. et silvic. Mendel. Brun., LIII, No. 4, pp. 151-170 [jako Sceliphron curvatum (Smith, 1870)]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Přidat záznam o pozorování
Komentáře - 3


Vysvětlivky

o původní jméno taxonu (original combination)

i druh zavlečený do oblasti popisované check-listem

s synantropní druh (v oblasti popisované check-listem závislý na člověku)