CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

parmovec skvělý
Pterapogon kauderni Koumans, 1933

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Actinopterygii - paprskoploutví »  řád Perciformes - ostnoploutví »  čeleď Apogonidae - parmovcovití »  rod Pterapogon - parmovec

Obrázky


Rozšíření

Ostrovy Banggai u Sulawesi. Obývá velmi malé území o rozloze asi 5000 km2.

Velikost

8 cm

Ekologie

Obývá mořská pobřeží v hloubkách do 2 m v okolí ostrovů Banggai u Sulawesi, dospělci se ukrývají i mezi různými druhy korálnatců (Acropora sp., Anacropora sp., Echinopora horrida, Goniopora sp., Heliofungia actiniformis, Montipora digitata, Seriatopora hystrix, Nephthea sp. a Millepora sp.), sasanek (Actinodendron sp., Entacmaea quadricolor, Heteractis crispa, Macrodactyla doreensis, Stichodactyla haddoni a Stichodactyla mertensii) nebo mezi kořeny mangrove Rhizophora sp.
Samec nosí jikry a vykulený plůdek 3 - 4 týdny v tlamce. V případě nebezpečí se malé rybky vrací ještě několik týdnů zpět. Na rozdíl od jiných mořských ryb se plůdek dá rozkrmit artemiemi žábronožky solné a dobře odchovávat. Mláďata jako úkryty využívají nejčastěji ježovky Diadema setosum a Tripneustes sp. nebo korálnatce.

Význam

V devadesátých letech minulého století se začal ve větším množství dovážet do akvárií a jeho stavy v přírodě, vzhledem k malé rozloze rozšíření, kriticky poklesly. Podle IUCN byl zařazen jako ohrožený druh.

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře