CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

Leuchtenbergia principis Hook.

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Caryophyllales - hvozdíkotvaré »  čeleď Cactaceae - kaktusovité »  rod Leuchtenbergia

Obrázky

Popis

V přírodě dorůstá do výšky 50 cm a 30 cm v průměru. Má dlouhý, tlustý, řepovitý kořen a krátký válcovitý stonek, který je tříhranný a je pokryt až 10 cm dlouhými modrozelenými bradavkovitýmí výrůstky, které odstávají šikmo vzhůru a podobají se spíše listům Agave. Na nich jsou šedoplstnaté areoly, v kterých je 8-14 tenkých, papírovitých okrajových trnů, dlouhých až 5 cm a 1-2 trny středové až 10 cm dlouhé. Kvete v létě, blízko temene, lehce vonnými květy (vnější korunní lístky oranžové, vnitřní hedvábně lesklé, žluté), které jsou asi 8 cm dlouhé a 5-6 cm široké.

Pěstování

Pěstujeme na přímém slunci, ve výživném, mírně vápenatém, dobře propustném substrátu. Během růstu bohatě zaléváme, občas hnojíme, v zimě skoro na suchu. Vyséváme na jaře. Minimální teplota by neměla klesat pod 10 st.C.

Rozšíření

Střední a severní Mexiko.

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře