CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

lagenárie obecná
Lagenaria siceraria (Mol.) Standl.

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Cucurbitales - tykvotvaré »  čeleď Cucurbitaceae - tykvovité »  rod Lagenaria - lagenárie

Vědecká synonyma

Cucurbita siceraria Molina
Cucurbita lagenaria L.
Lagenaria leucantha Rusby
Lagenaria vulgaris Ser.

Další jména

= tykev kalabasa
= tykev láhvovitá
= calebassa#
= divenice#
= indická okurka#
= kalabasa#
= kalabassa#

Obrázky

Lagenaria siceraria - lagenárie obecná

Autor: Forest & Kim Starr

Lagenaria siceraria - lagenárie obecná

Autor: Forest & Kim Starr

Lagenaria siceraria - lagenárie obecná

Autor: Forest & Kim Starr

Taxonomie

V oblasti přirozeného výskytu se rozeznávají dva poddruhy - L. siceraria spp. siceraria v Africe a spp. asiatica v Asii; pestrost tvarů plodů je obrovská, třebaže ne tak rozsáhlá jako u příbuzné Cucurbita pepo; plody mají rovný nebo hodně zakřivený podlouhlý tvar s délkou i přes 1,5 m, nejběžnější jsou různé lahvicovité tvary, ale i kulovité nebo diskovité, zbarvené jsou jednobarevně krémově nebo zeleně nebo různě skvrnité; rostlina je cizosprašná a jednotlivé typy lze udržovat jen odděleným pěstováním.

Popis

Jednoletá mohutná úponkatá a jemně chlupatá liána s výhony až k 10 m dlouhými, celá rostlina má charakteristický pach. Listy jsou velké, dlouze řapíkaté okrouhlé, široce trojúhelníkovité až srdčité, s jemně chlupatým sametovým povrchem. Květy jsou bílé, různopohlavné, několik centimetrů velké, rozevřené, samčí na dlouhých, samičí na krátkých řapících, otevírající se na noc. Plody jsou různého tvaru a barvy, většinou váhy několika kilogramů, s voskovitým povrchem, většinou hladkým, ale i s nepravidelnými lištami nebo slabě nebo hustě bradavčitým. Dužnina je nasládlá (u některých odrůd hořká), bělavá, semena velká, hnědá, charakteristického tvaru, zúžená na bocích, u některých typů vybíhající až v jakýsi náznak křídla.

Ekologie

V přírodě vlhké tropické lesy; v našich podmínkách kvete od července do zámrazu.

Možné záměny

V našich podmínkách připadá v úvahu snad jen s tykvemi (Cucurbita spp.), lagenárii poznáme lehce podle plstnatých listů a charakteristického pachu, zcela odlišného od pachu pravých tykví.

Rozšíření

Za původní oblast výskytu je pokládána tropická Afrika a jižní a jihovýchodní Asie. Druh má jeden z nejdelších a nejzajímavějších příběhů domestikace, nejstarší nálezy kulturních forem z jihovýchodní Asie i Ameriky jsou staré kolem 10000 let; zdá se, že byla domestikována dvakrát, nejdříve v Asii (odkud taky pocházejí americké linie) a později, teprve před 4000 lety, v Africe; byla pěstována ve starém Egyptě a v antice. Ačkoliv plod údajně vydrží 7 měsíců plavat po vodní hladině, je dnes pokládáno za prokázané, že do Ameriky si už kulturní lagenárii přinesli Paleoindiáni, pravděpodobně jako jediný domestikovaný druh spolu se psem.

Význam

Nezralé plody se po tepelné úpravě jedí (části plodů se dají postupně odřezávat, aniž by přestaly růst), ale hlavně jsou využívány vysušené zralé plody jako nádoby a pro výrobu mnoha typů nástrojů a ozdobných předmětů; dřevitá slupka kulturních forem je na rozdíl od divokých tlustá a voděodolná, semena obsahují kolem 45% oleje. Velmi rozsáhlé je využití různých částí rostliny v medicíně, např. odvar z rostliny má mírně antibiotické účinky, slupka stonku močopudné, slupka plodů je i projímadlem, květy se využívaly jako protijed při otravách, semena a olej proti červům atd. Rostlina a její části jsou ale i jedovaté, u člověka dochází k otravě při požití většího množství šťávy z plodů, dobytek uhyne po požití několika kilogramů čestvé zelené hmoty.


Odkazy a literatura

EN Botanical Society of British Isles [http://www.bsbi.org.uk/], Botany Department, The Natural History Museum [jako Lagenaria siceraria (Molina) Standl.]
Datum citace: 11. květen 2012

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

# lidové jméno