CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

kančík červenooký
Heros severus Heckel, 1840

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Actinopterygii - paprskoploutví »  řád Perciformes - ostnoploutví »  čeleď Cichlidae - vrubozubcovití »  rod Heros - kančík

Vědecká synonyma

Heros severum
Cichlasoma severum

Obrázky


Velikost

Dorůstá až do 20 centimetrů.

Popis

Pohlaví je dospělců snadno rozlišitelné podle červených teček na šupinách, které mají pouze samci. Samice má kratší hřbetní a anální ploutev.

Rozšíření

Obývá oblasti na sever od Amazonky.

Chov

Chovat se musí v přiměřeně velké nádrži o obsahu asi 300-500 litrů. Nádrž může být osázená rostlinami, ryby je neničí. Pouze před třením si upravují místo, kde budou klást jikry. Vyčistí jej, někdy přesunují i menší kamenný, dřeva a písek a někdy vytrhají i okolní rostliny. Jikry klade na kameny ve velkém počtu. Někdy jich bývá až tisíc. Starají se o ně oba rodiče. Plůdek je nutné krmit drobným živým krmivem. V prvních několika týdnech je nutné udržovat teplotu vody alespoň na 26-27 °C.

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře