CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

pomec skvělý
Pomacanthus navarchus (Cuvier, 1831)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Actinopterygii - paprskoploutví »  řád Acanthuriformes »  čeleď Pomacanthidae - pomcovití »  rod Pomacanthus - pomec

Vědecká synonyma

Holacanthus navarchus Cuvier, 1831
Pomacanthodes navarchus (Cuvier, 1831)
Euxiphipops navarchus

Další jména

= pomec korzetový
= pomec snový
= modropásová andělská ryba#

Málo dotčený LC

Obrázky


Velikost

Délka: 28 cm

Rozšíření

Indický a Tichý oceán: Indonésie a Papua Nová Guinea, severně po Filipíny, jižně po Rowley Shoals a Velký bariérový útes, včetně Palau a Yap v Mikronésii.

Chov

Lze jej chovat v přiměřeně velké nádrži společně s korály a jinými rybami. Pomci jsou náchylní ke stresu. Takže je nutné po přepravě je přivyknout na nové prostředí. Krmí se různou živočišnou potravou. Dobře přijímají rozdrcené rybky, krevetky, rybí maso i mořský mražený plankton. Zpočátku je nutné je na náhradní potravu zvykat. Jakmile se pomec zabydlí najde si malou jeskyňku nebo škvíru mezi kameny, kterou bude používat jako úkryt. Při vyrušení se do svého útočiště bleskurychle vrací. Při dobré péči vydrží pomci v akváriích poměrně dlouho, dožívá se okolo 15 let.

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Jména (nepotvrzené) - 1
Komentáře


Vysvětlivky

# lidové jméno