CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

druh

amur černý
Mylopharyngodon piceus (Richardson, 1846)

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Actinopterygii - paprskoploutví »  řád Cypriniformes - máloostní »  čeleď Xenocyprididae »  rod Mylopharyngodon - amur

Vědecká synonyma

Leuciscus piceus Richardson, 1846
Leuciscus aethiops Basilewsky, 1855
Mylopharyngodon aethiops (Basilewsky, 1855)
Myloleucus aethiops (Basilewsky, 1855)
Myloleuciscus aethiops (Basilewsky, 1855)
Myloleuciscus atripinnis Garman, 1912
Leuciscus dubius Bleeker, 1865
Leucisculus fuscus Oshima, 1920
Mylopharyngodon pisceus (Richardson, 1846)
Barbus tonkinensis Sauvage, 1884

Další jména

= amurovec černý
= černý amur

Nedostatečné údaje

Obrázky

Taxon v check-listech zemí*

* Výčet zemí nemusí být kompletní

Velikost

Ryba dosahuje většinou délky přes 3 stopy a hmotnosti 33 liber. (8 - 12 kg). Mohou však dosáhnout délky až 5 stop a hmotnosti 150 liber.

Ekologie

V Číně dospívá v 10-14 letech, ale v subtropech o 3-5 let dříve, tedy ve věku 7-9 let. Může se dožít až 15 let. Je to teplomilný druh a má pelagické jikry. Rozmnožuje se každoročně. Mláďata je těžké odlišit od mláděte amura bílého. Mláďata se živí zooplanktonem. Když dospívá začíná se živit se hlavně měkkýši (= malakofágní druh): Lanistes spp., Bellamya spp., Bulinus spp., Lymnaea spp., Melanopsis spp., Melania spp., Corbicula spp., Dreissena polymorpha. Čtyřletý jedinec sežere asi 3-4 libry mlžů denně. V 70. letech zavlečen rybáři do USA, v 80. letech introdukován aby požíral Clinostomum margaritum (anglicky: yellow grub). V roce 2000 začaly v USA snahy o jeho komletní likvidaci, protože se rozšířil do volné přírody a likviduje místní druhy měkkýšů.

Rozšíření

V České republice nepůvodní druh. Je původní v Asii v povodí řeky Amur, v Číně, v části východního Ruska a pravděpodobně také v severním Vietnamu. Obývá jezera a dolní toky větších rychleji proudících řek. V Čechách zatím pokusné chovy. Delší dobu je chován např. v Rakousku a Maďarsku.

Význam

U.S. Fish and Wildlife Service usiluje o zapsání na list škodlivých druhů (Injurious Wildlife Provision of the Lacey Act), aby bylo zabráněno jeho importu do USA. Rybáři ospravedlňují jeho vypuštění do rybníků - kromě vyšších výnosů - tím, že požíráním měkkýšů likviduje také některé lidské parazity nebo parazity ryb, např. motolice oční Diplostomum spathaceum s.lat. Přestože se u nás nebude moci samostatně rozmnožovat, může tato vysazená ryba velmi silně narušit vodní ekosystémy. I když rybníky jsou umělé ekosystémy, tak stále plní mnohé funkce užitečné pro ochranu přírody. Tyto funkce by pravděpodobně byly vysazením amura černého silně negativně ovlivněny. Negativně by ovlivnil také ryby, želvy a ptáky potravně závislé na měkkýších. Introdukce takového druhu by měla být přísně regulována, aby se zabránilo ekologické kontaminaci životního prostředí.

Odkazy a literatura

EN IUCN Red List of Threatened Species 2018-1 [166112]

IUCN Red List of Threatened Species [http://www.iucnredlist.org/] [jako Mylopharyngodon piceus (Richardson, 1846)]
Datum citace: 3. srpen 2018
CZ AQUATAB. World Wide Web electronic publication [species/16964]

Plíštil J. (Ed.) (2009): AQUATAB. World Wide Web electronic publication [http://aquatab.net] [jako Mylopharyngodon piceus (Richardson, 1846)]
Datum citace: 17. leden 2010
CH DE EN FR IT NL PR SP FishBase [4602]

Froese R., Pauly D. (eds.): FishBase [http://www.fishbase.org]
CZ Hanel L., Novák J. (2002): České názvy živočichů V. Ryby a rybovití obratlovci (Pisces), 3. Paprskoploutví (Actinopterygii), kostnatí (Neopterygii) – máloústí (Gonorynchiformes), máloostní (Cypriniformes), Národní muzeum, (zoologické odd.), Praha, 120 pp. [jako Mylopharyngodon piceus (Richardson, 1846)]
Datum citace: 9. červen 2013

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

i druh zavlečený do oblasti popisované check-listem