CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

podrod

Paeonia subgen. Paeonia L.

říše Plantae - rostliny »  oddělení Magnoliophyta - rostliny krytosemenné »  třída Rosopsida - vyšší dvouděložné rostliny »  řád Saxifragales - lomikamenotvaré »  čeleď Paeoniaceae - pivoňkovité »  rod Paeonia - pivoňka

Vědecká synonyma

Paeonia sect. Paeon DC.

Taxonomie

Podrod Paeonia zahrnuje bylinné pivoňky Evropy a Asie. Její další členění vychází především z pozorování listů. Jak ale uvádí například P.Sekerka (1) je tento znak ne vždy dostatečně stálý. Hranice mezi oběma popsanými podsekcemi a dále jednotlivými skupinami není mnohdy příliš ostře diferencovaná. To přináší nejednotný pohled na další členění. I proto se někteří autoři , například J.J.Halda (2) podrobně zabývají pozorováním semeníků , semen a kořenů a na základě těchto znaků navrhují v některých bodech zařazení a přičlenění odchylné.
Sekci Paeon na základě pozorování morfologie listů dělíme na dvě podsekce :
Podsekce Dissectifoliae je charakteristická tím, že lístky jsou dělené ve velké množství segmentů (25 a více), segmenty jsou laločnaté nebo zubaté. Dolní listy jsou s eliptickými až kopinatými segmenty.
Podsekce Foliolatae má lístky většinou dále nedělené a je jich zpravidla 9 až 16, (u některých druhů se uvádí ale i 21 až 23 ), jsou celokrajné. Spodní listy mají lístky eliptické, vejčité či okrouhlé a jen zřídka kopinaté.

Literatura

(1) Sekerka, P. (2004): Pivoňky, Grada Publishing
(2) Halda, J. J.: Notes on the observations upon the structure of the Paeonia seeds, fruit and roots. Acta Mus. Richnov. 5(1):1-10 (1998). ISBN 80-86076-08-3.
Josef J. Halda Acta Mus. Richnov. Sect. natur. 4(2):25-32 (1997). ISBN 80-86076-07-5.

Zařazené taxony

Počet záznamů: 4

sekce Paeonia sect. Emodi J. J. Halda
sekce Paeonia sect. Flavonia Kem.-Nath.
sekce Paeonia sect. Tenuifoliae (Stern ex M.S. Uspensk.) J. J. Halda

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře