CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

třída

rostrokonchy
Rostroconchia Pojeta, Runnegar, Morris & Newell, 1972

říše Animalia - živočichové »  kmen Mollusca - měkkýši »  nadtřída Diasoma

Časový rozsah:spodní kambrium - svrchní perm

EdKaKaKaOrdOrdOrdSilSilDevDevDevKarKarPerPerPerTrTrTrJurJurJurPalEocOlMioPliPleHol

Vymřelá skupina měkkýšů s bilaterálně symetrickou jednolitou schránkou (dissokoncha) připomínající schránku mlžů. Pevná stěna podél dorzálního okraje však neumožňuje pootevření "misek". Na schránce jsou dva otvory. V přední části je větší otvor k vysouvání nohy, v zadní části při hřbetní straně je trubicovitý otvor (rostrum), kterým byla přiváděna voda do plášťové dutiny. V přední části bývá uvnitř schránky příčná přepážka (pegma). Povrch schránky je hladký nebo je pokryt silnými, často i dutými radiálními žebry. Na vnitřním povrchu je patrná plášťová linie.
Rostroconchy byli výlučně mořští měkkýši, semiinfauně nebo infauně žijící v sypkém sedimentu. Potravu získávali filtrací či vybíráním detritu.
Jsou zřejmě výchozí skupinou, ze které v průběhu paleozoika vznikly dvě skupiny měkkýšů: mlži a kelnatky. Mlži vznikli ztrátou mineralizace podél hřbetní linie v kambriu. Kelnatky vznikly protažením schránky v ordoviku. Skupina se dělí na dva řády.

Literatura

Se svolením autora převzato z: http://www.pef.zcu.cz/pef/kbi/php/veda/p...
Autor: Michal Mergl

Podřízené taxony

Počet záznamů: 2

řád Conocardiida Neumayr, 1891
řád Ribeirioida Kobayashi, 1933

Odkazy a literatura


Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře


Vysvětlivky

vyhynulý druh/skupina