CZ EN
HLEDAT  

Profil taxonu

třída

savci
Mammalia Linnaeus, 1758

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  nadtřída Tetrapoda - čtyřnožci

Obrázky

Tragelaphus angasii - nyala nížinná

Tragelaphus angasii - nyala nížinná

Autor: Ondřej Zicha

Equus zebra hartmannae - zebra Hartmannové

Equus zebra hartmannae - zebra Hartmannové

Autor: Michal Mudra

Apodemus flavicollis - myšice lesní

Apodemus flavicollis - myšice lesní

Autor: Miloš Anděra

Významné skupiny

Platypoda - ptakopyskové, Tachyglossa - ježury, Metatheria - vačnatí, Soricomorpha, Carnivora - šelmy, Erinaceomorpha - hmyzožravci, Primates - primáti, Lagomorpha - zajíci, Rodentia - hlodavci, Cetartiodactyla - sudokopytníci, Perissodactyla - lichokopytníci, Chiroptera - letouni, Xenarthra - chudozubí, Macroscelididae - bércounovití, Tubulidentata - hrabáči, Hyracoidea - damani, Sirenia - sirény, Proboscidea - chobotnatci

Taxonomie

Savci se vyvinuli ze skupiny Therapsida. Z praktických a historických důvodů jsou však v BioLibu uvedeni jako taxonomická kategorie třída a zařazeni přímo mezi čtyřnožce (aby byla zachována hierarchická posloupnost taxonomických kategorií).

Popis

Savci jsou nejvyspělejší, velmi přizpůsobivá a rozmanitá skupina živočichů. Dají se charakterizovat některými znaky: Mají stejně jako ptáci stálou tělní teplotu, většinou 36-37 °C. Mozek dosáhl vysokého stupně vývoje. Pokožka obsahuje velké množství žláz (potní, mazové a jejich modifikace). Pohlaví je vždy rozdělené. Vývoj mláďat probíhá v těle matky u většiny druhů. Pouze ptakořití se rozmnožují vejci. Mláďata jsou krmena výměškem přeměněných kožních žláz-mateřským mlékem. Tělní pokryv ve formě srsti pomáhá udržovat tělesnou teplotu. Někdy chybí nebo je nahrazen jinými útvary (krunýř, bodliny, šupiny). Někteří savci ztratili srst v důsledku dalších přizpůsobení. Dutina tělní se dělí pomocí bránice na hrudní a břišní část. Krčních obratlů je až na výjimky vždy sedm. To znamená, že například žirafa i třeba myš mají sedm krčních obratlů. Rozdělují se na tři infratřídy. Vejcorodí mají celou řadu společných znaků s plazími předky. Všechny druhy se vyskytují pouze v australské oblasti. Snáší kožovitá vejce. Mláďata olizují mléko z tzv. mléčných políček. Dodnes přežil pouze řád ptakořitých se dvěmi čeleděmi. Ježurovité zastupují 4 druhy. Pouze ježura australská a paježura Bruijnova se chovají častěji v zajetí. Druhá čeleď má jen jediného zástupce. Ptakopysk podivný žije v Austrálii a na Tasmánii v okolí vod. V zoologických zahradách mimo Austrálii se chovají velmi vzácně. Druhou infratřídou jsou placentálové. Jsou mnohem pokročilejší než vejcorodí. Plazí znaky se vyskytují jen vyjímečně. Mezi ně patří většina druhů. Třetí infratřídu zastupují vačnatí rozšíření především v Austrálii a Jižní Americe. Savců celkem rozeznáváme asi 4 300 druhů v 1000 rodech, 120 čeledích a 20-22 řádech.

Významné znaky

• Stálá tělní teplota, většinou 36-39°C.
• Velký rozvoj mozku, jeho vysoké schopnosti a s tím související rozvoj chování.
• Pokožka obsahuje velké množství žláz (potní, mazové a jejich modifikace).
• Pohlaví je rozdělené.
• Vývoj mláďat probíhá kromě vejcorodých v těle matky. Mláďata jsou krmena výměškem přeměněných kožních žláz-mateřským mlékem.
• Tělní pokryv ve formě srsti pomáhá udržovat tělesnou teplotu. Někdy chybí nebo je nahrazen jinými útvary (krunýř, bodliny, šupiny).
• Dutina tělní se dělí pomocí bránice na hrudní a břišní část.
• Krevní oběh je uzavřený. Srdce je uzavřené a rozdělené na dvě předsíně a dvě komory. Erytrocyty jsou bezjaderné.
• Krčních obratlů je až na výjimky vždy sedm. Ve středním uchu jsou tři sluchové kůstky. Lebka je zjednodušená oproti plazům, dolní čelist tvoří jediná kost. Čelistní kloub je vytvořen druhotně a je vytvořené tvrdé patro.

Literatura

Kořínek M. (1999): Zoologická zahrada, RUBICO s.r.o., Olomouc
Kořínek M. (2000): Velká kniha pro chovatele savců, RUBICO s.r.o., Olomouc

Zařazené taxony

Počet záznamů: 8

podtřída Prototheria Gill, 1872 - vejcorodí
podtřída Theria Parker & Haswell, 1897 - živorodí
trias: svrchní trias – recent

Fosilní taxony

podtřída Allotheria Marsh, 1880
trias: svrchní trias – terciér: svrchní eocén
nadřád Dryolestoidea Butler, 1939 inc.sed.
řád Docodonta Kretzoi, 1946 - dokodonti inc.sed.
jura: střední jura – svrchní jura
řád Peramura McKenna, 1975 inc.sed.
rod Adelobasilus Lucas & Hunt, 1990 inc.sed.
rod Tikitherium Datta, 2005 inc.sed.

Odkazy a literatura


Použité zdroje

Boudet Ch.: Planet mammifères
[Datum citace: 20. leden 2007]

Bryl M., Matyáštík T.: Savci (Mammalia)
[online 2004]

Možnosti podílení se na BioLibu

Jste-li v systému přihlášení, můžete k libovolnému taxonu přidat jméno či synonymum v libovolném jazyce (a nebo tak navrhnout opravu jména chybného), popisy taxonu nebo další podtaxony.

Komentáře - 2


Vysvětlivky

vyhynulý druh/skupina

inc.sed. incertae sedis - nejasné zařazení v podrobnějším členění taxonu, nebo nejisté zařazení do taxonu samotného